mandat

Proč se už nepoužívá pramen Amandka v Luhačovicích?

Samozřejmě znám oficiální vysvětlení (po vyhloubení vrtu Vincentka 2 v osmdesátých letech již nevyvěrá na povrch), které ovšem je, jak ví každý, kdo tam byl, hloupost, neboť pramen na povrch vyvěrá, jen je pár centimetrů nad vývodem zakryt skleněnou deskou a je ohrazen zábradlím. Tak proč se z něho nemůže nabírat voda?

Nejlepší odpověď
annas

Musíte se zeptat přímo u zdroje. Mohu odppvědět je to, co zřejmě víte sám a co je uvedené na netu.

Když byl v roce 1988 proveden na Lázeňském náměstí nový vrt do jímací úrovně 50 m (Vincentka 2), dosavadní vývěrová hladina Amandky se po určité době snížila a nyní již nad povrch nevyvěrá. Jeho průměrná vydatnost byla 3,7 l/min.
http://www.lu­hacovice.cz/1687-mineralni-prameny

Volně přístupné pro veřejnost jsou pouze některé minerální prameny

Postupně do bylo do 60. let 20. stol. zachyceno a využíváno 12 minerálních pramenů – 6 nadzemních – Aloiska, Amandka, Elektra, Gejzír, Ottovka a Vincentka a 5 z mělkých studní – Antonínka, Čítárna, Janovka, Jubilejní a Ústřední. Dvanáctým byl Sirný pramen. Z důvodu havárie kanalizačního sběrače v lednu 1987 bylo v r. 1993 rozhodnuto o uzavření většiny mělkých studní ( z hloubky 10–15m ) a k provedení průzkumu hlubších struktur zřídelního území. Z těchto posledních vrtů je např. pramen Jaroslava a pramen Sv. Josefa.

http://vyletni­cek.cz/tipy-na-vylety/luhaco­vice.html

Další odpovědi
Drap

Zřejmě se nejedná o ten původní pramen a jde tam jen část povrchové vody z okolí. Když se udělal v roce 1988 nový vrt,/vincentka 2/ tak jeho tlak přestal vytlačovat vodu k povrchu.