AK

Proč se uvařené vejce kratší dobu než syrové vejce?

Pokud na něj působíte na začátku stejnou silou. Jak to fyzikálně funguje?
Doplňuji:

  • Proč se uvařené vejce TOČÍ kratší dobu něž syrové vejce?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Je to přesně naopak. Vařené vejce se točí déle než syrové, které je brzděno třením mezi tekutým obsahem a pevnou skořápkou.

Další odpovědi
www

Poněvadž v syrovém vejci je tekutý obsah, který svým pohybem rotaci ovlivňuje.
Doplňuji:
Rotace je proto nestejnoměrná (nemá stabilní osu) a tím se doba točení zkracuje.
Vejce vařené má pevný obsah, rotace z toho důvodu trvá déle.