Drap

Proč se utopenec jmenuje utopenec? Kde vzal své jméno?

Samozřejmě myslím ty naložené uzeniny.
Nakládají se a dělají různými způsoby. Máte nějaký zajímavý recept?
Problém je se zařazením, bylo by možné zvolit i jazyky.Vybral jsem vaření.

Nejlepší odpověď
annas

Pravdu se asi těžko dovíme, našla jsem dvě možnosti.

1. Není jisté, kdo vymyslel „utopence“.

Legenda však říká, že to byl hospodský a mlynář pan Šamánek od Berouna. První utopence začal údajně dělat už před sto lety. Tenkrát ještě neexistovaly ledničky, takže hospodský Šamánek zkoušel různé způsoby konzervace potravin. Zpočátku vuřty konzervoval jen v octové vodě, později začal přidávat cibuli, pepř a další ochucovadla. Jeho hospoda se díky tomu stala vyhlášenou široko daleko.
Na první pohled to vypadá, že se utopenci jmenují podle vuřtů potopených v nálevu. Legenda o mlynáři a hospodském Šamánkovi však říká, že Šamánek se nešťastnou náhodou utopil při opravě mlýnského kola. Tak trochu na jeho památku a tak trochu díky smyslu pro (černý) humor jeho pochoutka dostala jméno „utopenec“.
http://dobra-kucharka.cz/ceska-kuchyne/utopenci
¨
2. V čase maďarského obléhání Uherského Brodu a myšlenku vzniku utopenců dokonale rozvinuli i na pozvánce, kde mimo jiné stálo:

„Pod vedením sedmihradského knížete Štěpána Bočkaje se povstalecké vojsko přiblížilo v roce 1605 k moravské hranici. Bočkajovci vpadli na jihovýchodní Moravu v noci 1. května a směřovali k Uherskému Brodu........­.............ob­chodníci a poddaní se snažili šlechticům dopravit do ležení pochutiny....­.............­.. a kdo by neznal maďarské klobásy, již tenkráte velmi lahodné. Jednou při přejezdu brodu právě u našeho města došlo k tomu, že sudy ve kterých byly klobásy, se převrhly do řeky Olšavy. Některé z nich měly děravá víka a do nich se nabrala tenkráte čistá voda. Posléze se zjistilo, že když se k takovýmto naloženým klobásám podává cibule, je to skvělá pochoutka....­............
Tímto příběhem se vlastně dokazuje, jak vznikli utopenci, a že právě Uherský Brod je jedním z možných míst, kde ke zrození tohoto jídla došlo. Je také známo, že o mnoho let později byl jedním z velitelů obranné brány Hradišťské jistý Eduard Svrhlík, a tento podnikavý muž pak začal produkt rozvíjet, až se dostal k variantě nakládání buřtů s cibulí do kyselého vína, čímž dal podobu nynějšímu utopenci…“
http://www.ub­.cz/zpravy/Uher­skobrodsky-utopenec

Utopence nedělám, ale našla jsem jeden od Kluků v akci, jejichž některé recepty občas zkouším.

http://www.hob­bys.cz/recepty/klu­ci-v-akci-utopence-nechame-ulezet-tyden-cely-recept/#.WfyaD3bkXcs

Další odpovědi
Kepler

Asi proto, ty špekáčky apod. jsou utopené v láku. Mně to ale moc nejede, mnohem lepší jsou nakládané sýry. Třeba hermelín, to je špička:
česnek, koření podle vlastního výběru, neměl by chybět bobkový list, sladká paprika, pepř, feferonka. Zalít kvalitním olejem, nejlépe olivovým a nechat uležet pár dnů.

Petrovskalui

Já utopence opravdu miluji, takže je jíme doma docela pravidelně. Akorát tedy jíme pořád dokola jen ty klasické utopence, takže by to chtělo změnu. Jaké netradiční utopence máte v oblibě?

Kocourkovaja

Osobně mám hodně ráda kimchi, takže když jsem před pár dny ochutnala poprvé utopence s kimchi, tak se tato verze utopenců okamžitě stala mým favoritem. Pokud máte ráda kimchi, tak to rozhodně stojí za vyzkoušení.

Petrovskalui

O kimchi jsem tedy ještě nikdy neslyšela, ale i tak bych to moc ráda vyzkoušela. Kde se to prosím dá koupit?

Kocourkovaja

Podívejte se na stránky kimchiclub .cz, z tohoto internetového obchodu kupuji kimchi i utopence. A pokud jste kimchi nikdy nevyzkoušela, tak to určitě musíte napravit. Kimchi je totiž jednou z 5 nejzdravějších potravin na světě, takže uděláte i něco pro své zdraví.