fg

Proč se úhlopříčka u displejů uvádí v palcích a ne v centimetrech?

Nejlepší odpověď
arygnoc

v anglofóonych krajinách a u výrobkov pre anglofónny trh sa rozmery uvádzajú v pacoch (inch) – a to nie iba u displejov, ale napr iu pneumatík či iných výrobkoch.
podobne je to napr i so spotrebou u atomobilov, a to včítane českej produkcie (škoda, v británii spotreba uvádzaná v mpg – míľa na galon a nie v l/100km).

predajcovia v čr (a sr) majú povinnosť dodať s výrobkom český popis a návod, nikde nie je uvedené, že musia i používať české (teda SI) jednotky.

je to proste zavedený štandart.

;-Q

Další odpovědi
dědapetr

Vzhledem v přednímu postavení anglického a amerického průmyslu od 19. století se palcové míry staly průmyslovým standardem v celé řadě odvětví. Rozměry instalačních trubek, pneumatik, elektronických součástek nebo displejů se běžně udávají v palcích všude po světě.

quentos

No, zbývá poopravit ono to není ve všech anglofonních zemích, ale pouze v USA (i Kanada se chlubí, že je „perfectly metric“). Ovšem jelikož USA má na trhu jedno z hlavních slov a je i vynálezcem LCD displeje, zachoval se v tomto americký úzus.

mosoj

Jak to, já to už viděl i v cm.
TV jsem nyní kupoval a bylo tam nasáno 99 cm i 39 palců.
Halt tam kde ty panely vyrábí, mají blíže k palcům.

To je nějaký problém násobit číslem 2,54 ?
Doplňuji:
Palec je správně inch !

http://fyzika­.okhelp.cz/pre­vody-jednotek/cm-palec.php

isteron

Konzervatizmus, globalizácia, amerikanizácia. Tesla počas minulého režimu uvádzala uhlopriečku len v cm. Príchodom tovarov z US, VB a iných krajín už viac prenikali anglo – americké miery a tie ich hlúpe prepočty. Ale napr. pneumatiky, ráfiky, potrubia, rúrky si zachovali tie ich inch .