postcd

Proč se udává dur a mol?

třeba na rádiu Classic. Proč je to důležité pro posluchače vědět? Mohu to nějak rozpoznat co je co aniž by to řekli? Mám na mysli kombinace C/D Mol/Dur ..? je možné někde na netu slyšet jednoznačné příklady takové hudby? děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Vyjádření odborníka.

Zahrajeme-li např. od tónu C durový akord, tak je to C-E-G – velká a malá tercie.

Zahrajeme-li od tónu C-S-G, jde o molový akord – malá a velká tercie.

Mluvíme-li o „dur“, jde o tvrdou stupnici = pochody, veselé písně apod., jde-li o moll = měkká stupnice = melancholické pís­ně.

Hudba jak v dur, tak v moll je dobrá i špatná, záleží na oblibě.

Další odpovědi
Agneta

Dur je „svátečně“, a Mol „smutečně“ :D

gecco

Rozdíly si počti – http://hudebka­.primaweb.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2009120001 , je to pěkně popsané a nemá cenu to psát znovu (´opisovat´)…
Jestli to poznáš a nebo ne? – člověk, který má sluch a hudební vzdělání (ví, co má ´poslouchat´) to pozná zcela jistě. Já ani náhodou…
😉

Kelt

Není jenom dur nebo mol. Mnoho skladeb má svůj název. Například Koncert d mol pro housle a orchestr a pod. Pokud slyšíte skladbu a zapamatujete si ji, tak příště víte, co ta která skladba znamená, nebo si můžete nechat zahrát právě tuto skladbu. Je to stejné, jako poznáte obraz a víte od koho je a jak se jmenuje. Označení dur mol má předznamenání na začátku skladby. Detaily například Oktávy, stupnice atd.

Pepa25

Protože jednoznačné označení tóniny, ve které je skladba je celé to „C dur“ nebo „D moll“.
Doplňuji:
Příkladů na youtube je spoustu …

Ještě odkaz se základní informací k tóninám: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C3%B3ni­na