dust8

Proč se u zemřelých říká: „Odpočívej v pokoji“? Ona je snad i jiná možnost posmrtného odpočinku?

Nejlepší odpověď
annas

Slova – Latinsky R. I. P. – Requiescat in pace – „ať odpočívá v pokoji“ – epitaf či idiom k poctě zemřelého, často bývá označován anglickým „Rest In Peace" či italským „Riposi In Pace“

Do češtiny se dostala z latiny, nikoliv z angličtiny.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/RIP

Před několik dny byla vložená podobná otázka.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-znamena-modlit-se-za-nekoho-kdo-je-po-smrti

Modlit se za někoho, nebo mu popřát odpočinek, aby duše mrtvého nebloudila a měla klid. Jinak je to zbožné rozloučení s mrtvým.

Jde o součást modlitby

„Odpočinutí věčné (lhkéé) dej jim, ó Pane, světlo věčné ať jim svítí až do skonání světa. Ať odpočívají v pokoji na věky věkův. Amen..“

Další odpovědi
Anikitos

No posmrtný život nemusí být plný odpočinku. Záleží na typu náboženství a typu posmrtného života. Pak třeba zda půjde do nebe, pekla, očistce (v abrahámovských náboženstvích).

Po smrti člověk nemusí dojít klidu, jeho duch může bloudit, „nepřejít dál.“ když člověk říká „odpočívej v pokoji“ znamená to, že mu přeje klid.

Mp2

Je to z anglického rest in peace..

V pokoji, jakože s klidem.. Nerušen..

hapiky

Odpočívej v pokoji se říká proto, že venku by mohl nachladnout.