Avatar uživatele
Bronzový

Proč se u výdrže baterií uvádí údaj v mAh?

Což dává veličinu náboje, nikoliv však uchované energie. Je to jen marketingový údaj? Stačí to vynásobit nabíjecím napětím a dostanu uchovanou energii?

Např. kapacita baterie v elektromobilu se už uvádí ve Wh, což je vypovídající.
Doplňuji:
>Quimby - až na to, že Ah není jednotka práce, ale náboje, viz třeťák na střední a wikipedie.

A o to celé jde, možná že to stačí vynásobit prostě svorkovým napětím (u AA 1.5 V), i když ke konci cyklu napětí klesá. Ale proč to uvádět takhle hloupě, když třeba v segmentu elektromobilů to jde spočítat vysloveně na joule energie? Přece ta baterie má nějakou maximální energii, co ji pojme, tak proč uvádět zcela klamně náboj... Stále tomu nerozumím.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že tentokrát to s marketingem nemá nic společného. Kapacita akumulátoru se historicky uvádí v Ah. Stejně tak by se mohla uvádět ve Wh nebo C, pro praktické použití by to bylo ale hůř srozumitelné. Nestačí to vynásobit nabíjecím napětím, protože při nabíjení dochází ke ztrátám. Do akumulátoru je potřeba dodat 1,2 - 1,5x více energie. Je to přímo uchovaná energie.
Výdrž se neuvádí u baterií, ale u soulože a to v jednotkách času.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

mAh nejsou jednotky náboje, ale energie.

1mAh je taková práce, kterou vykonná proud o velikosti jednoho miliampéru za jednu hodinu. Čili při spotřebě 1mA ti ten telefon vydrží hodinu. Proto se to používá - spotřeba se dá vyčíslit pomocí výdrže.


Avatar uživatele
Bronzový

V zásadě máš pravdu, až na ten marketingový údaj. Skutečně mAh je jednotku el. náboje a platí Q = I*t, jednotkou je coulomb, tj. C = A*s. U akumulátorů se nepoužívá bohužel slovo náboj, ale kapacita (rozlišuj od kapacity kondenzátoru s hlavní jednotkou farad F!) s označením C a jako její jednotka ampérhodina Ah.
U akumulátorů s malou kapacitou je to často miliampérhodina mAh a platí 1Ah = 1000 mAh. Tyto jednotky se dají převést na coulomby a platí 1Ah = 3600As = 3600 C (coulombů). Obdobně platí 1mAh = 0,001Ah = 3,6C.
Dále mezi el. nábojem a el. energií či prací platí W = Q*U a jednotkou energie (resp. práce) je Ws = VAs = J (joule). Nelze tedy prohlásit 1mAh za jednotku práce (Quimby).
Jelikož kapacita (tedy vlastně náboj) udávaná jako jmenovitá kapacita u akumulátoru v Ah se vztahuje zásadně k vybíjení (také se měří při vybíjení) a při vybíjení se mění jeho napětí, nelze tak jednoduše, jak píšeš, vynásobit náboj napětím. Kterou hodnotu bys vzal do výpočtu? Část energie při vybíjení (také i při nabíjení) se mění v teplo na vnitřním odporu akumulátoru a způsobuje ztráty. O tom vypovídá účinnost akumulátoru. A zde rozlišujeme účinnost ampérhodinovou a watthodinovou. A nejsou to stejná čísla! Aby to bylo ještě složitější, udává se u automobilových akumulátorů i tzv. kapacita rezervní ozn. RC a dokonce v jednotkách času ne v Ah! Lze se o to poučit v literatuře resp. příslušné normě. Nechci tu psát učebnici, tak končím větou: Bacha na slovo kapacita, je velmi zrádné!


Avatar uživatele
Bronzový

Proč to dělat jednoduše, když to můžeme zkomplikovat.
1Ah znamená, že po dobu jedné hodiny dodává baterie proud jeden ampér. Jak jednoduché a člověk má rychlou představu o kapacitě baterie.
Tak to uděláme složitě a budeme nesmyslně přepočítávat. Nejseš spíše politik?


Avatar uživatele
Stříbrný

To je jedno...kapacita v Ah, mAh uvádí velikost odběru proudu (A, mA) za čas (h)
ale...u auta třeba je to 50 Ah, no neexistuje akumulátor co by hodinu dodával proud 50A ale proud 1A po dobu 50h ano.


Avatar uživatele
Zlatý

Už jednou jsem se ptal jestli jsi opravdu fyzik.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Fyzik

Mosoj, do tebe mi vůbec nic není, a fyzik jsem.

Avatar uživatele
Bronzový

orwell

Akumulátor je chemický zdroj el. proudu a chemické změny na jeho elektrodách při nabíjení a vybíjení spočívající v množství přeměněné látky jsou dány dodaným (resp. vydaným) el. nábojem, nikoliv energií, i když s tím také pochopitelně souvisí. Koukni na Faradayovy zákony pro elektrolýzu. 1. F.Z.: m= c*Q, resp. m = c*I*t. Máš tam někde energii? Od jmen. kapacity aku se odvíjí též stanovení nabíjecího proudu , nikoliv od energie (lidové pravidlo říká, že Inab = 0,1C, tj. desetina jm. kapacity, i když se dá o této hodnotě polemizovat). Budeš-li mít dva stejné aku lišící se pouze vnitřním odporem, pak k plnému nabití obou za stejných výchozích podmínek budeš potřebovat stejný náboj, ale jinou energii! Ten s větším vnitřním odporem vyžaduje víc dodané energie při nabíjení. Dalo by se toho napsat ještě mnohem víc, ale chybí mi už v tuto dobu ta zmíněná energie. Pokud ti tak strašně vadí náboj, tak si to klidně počítávej.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.