Kelt

Proč se u nás posuzuje stejný trestný čin jinak než v jiné zemi?

Napadne vás zloděj nebo vás někdo přepadne a vy, protože umíte třeba bojové umění nebo něco takového, mu třeba zlomíte ruku nebo způsobíte jiný úraz. Nebo někdo vstoupí na váš majetek a vy ho postřelíte, zraníte. V USA jste jednoznačně osvobozeni, u nás je chráněn útočník a vy jste potrestán. To se na jedné straně snažíme být jako Američané a na druhé straně jejich zákony nepřijímáme, třeba v soudnictví? Nevím, možná je to už lepší v současné době. Ale proč? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Hluboce se mýlíš. U nás jsou právě do vyšetření a rozhodnutí soudu chráněni všichni stejně. Říká se tomu rovnost před zákonem. O co jde? Jde o to objektivně určit, kdo je útočník a kdo obránce. Představ si sebe v pozici vyšetřovatele: Na zemi ležej dva. Jak určíš, kdo je útočník a kdo obránce? Hmmm???? Buď rád, že to tu není jak v Americe… přesněji v USA a to ještě jak ve kterém státě.

Doplnění:

Trestní zákoník
ČÁST PRVNÍ
HLAVA III

§ 29Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Takto dokonalou úpravu nemají NIKDE na světě. Je třeba se pomalu a pečlivě zamyslet nad každým slovem tohoto ustanovení a nad jeho důsledky pro KAŽDÉHO.

Další odpovědi
hapiky

Je zvykem když se dopadne zloděj mu dát tzv. za vyučenou(např. když už zloděj utíká) To zákon nepovoluje. Podle mě by ale měl být soud více shovívavější vůči obráncům. Drzost zlodějů stále stoupá, nezřídka se zloději obráncům vysmívají a chodí krást opakovaně. To soud pro svoji „zabedněnost“ vůbec nezohledňuje.
Jsem si jist, že kdyby se zlodějům dalo okamžitě pořádně za vyučenou, podruhé by už nepřišel. V jisté době měly tělesné tresty za krádeže hodně dobrý účinek, proto se ani tolik nekradlo.
Kultura národa je také o tom, jak se staví páchání trestné činnosti a koho v důsledku chránit.
V Česku stále přetrvává postoj, že krást je určitý druh sportu.

Kryšpín

Jiný kraj jiný mrav i zákony, Amerika Texas v baru tasí fetka nůž a ohrožuje barmana na pomoc příjíždí dva policisté, – odhoďte zbraň a ruce nahoru, výzva se opakuje bez úspěchu, fetka se otáčí s nožem k policistům, zaznějí současně dva kolty obou policistů zásah přesný jak na střelnici, fetka umlčena a odvezena havrany, zápis uzavřeno, žádné vyšetřování GIPS, nepřiměřený zákrok a.p.

Austrálie šofér nabumbanej vjede do protisměru zabije řidiče v protisměru 18 let na tvrdo, Česká republika podobný kousek, pilot viník zachrastí měďáky podmínka na tři roky, zákaz řízení na pět let a trochu pustí z tučného konta.

aliendrone

Jiný kraj, jiný mrav!
V ČR je primárně vyznáván fakt, že občan se NESTAVÍ na odpor (nechá si všechno líbit). To je MNOHEM důležitější a BEZPEČNĚJŠÍ pro systém, než občan, který by se odvážil hájit svá práva, popřípadě by si nenechal všechn líbit.

Tak to je podle mne HLAVNÍ důvod, proč je u nás v tomto ohledu situace tak tristní, kdy obránce SE BOJÍ BRÁNIT, jelikož v takovém případě bývá nezřídka POTRESTÁN!

To co píše Edison o „dokonalé úpravě“ je JEN TEORIE! A rozdíl mezi teorií a praxí jistě znáš! ;) :D :D