maschin

Proč se u nás nejmenují ulice podle kapitalistických politiků?

Proč se u nás ulice, nábřeží, náměstí, firmy, instituce, nádraží a stanice metra nejmenují podle současných českých a amerických politiků-kapitalistů? Proč Amazon nemá před jménem název česko-amerického přátelství a ulice Bushova , Obamova, Clintonova, Kalouskova, Vondrova, Nečasova, severoatlantické aliance, kapitalismu, demokracie, evropské unie, proč se stanice metra v praze nejmenují s kapitalismem nejmenuje třeba stanice amerického bombardování a podobně? Když už jsme kolonií USA, tak by se to tu mělo jmenovat ne?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka o názvu ulice je již vložená asi po třetí.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-ceho-se-urcuji-jmena-ulic

U nás ulice mohou jmenovat jen po těch, kteří už nežijí.

" Ulice nebo jiná veřejná prostranství se nepojmenovávají podle jmen žijících osobností veřejného života.

Od roku 1991 přibyla například zásada nepojmenovávat podle politických stran, hnutí a pojmů a podle institucí, organizací, spolků či firem, pokud působily po roce 1945 nebo působí dosud."

http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-131
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ozna%C4%8Dov%C­3%A1n%C3%AD_u­lic_a_ve%C5%99ej­n%C3%BDch_pros­transtv%C3%AD

Doplnění – Ulice nesmějí nést jména živých
Některé obce toto nařízení nedodržují – viz odkaz

http://zpravy­.idnes.cz/uli­ce-nesmeji-nest-jmena-zivych-dnp-/domaci.aspx?c=991201_­231757_domaci_ond

V článku z 10. 7. 2014 uvádí Daniel Doležal, ředitel Státního oblastního archivu Praha, že .

"jména ulic se mají tvořit s ohledem na staletí, a proto zvolená osobnost by měla být po smrti již alespoň 50 let a mělo by se jednat o osobnost všeobecně přijímanou s nepopiratelnými zásluhami ať již celostátního či celosvětového významu, nebo alespoň s lokálním věhlasem. Přednost by měla mít jména utvořená s ohledem na místní tradici, historii konkrétního místa, neobvyklost okolního jevu, podobě a názvu krajiny, po směru kam vede, podle tvaru či charakteristice obyvatel apod.

Naštěstí je po zkušenostech s kultem Stalinovy osobnosti zákonem zakázáno pojmenovávat ulice po žijících osobách."
Zdroj: http://pribram­sky.denik.cz/zpra­vy_region/archi­var-pojmenovat-ulici-po-zdenku-vojirovi-je-spatne-20140710.html

"Ulice a veřejná prostranství se podle § 29 zákona o obcích a § 13 zákona o hlavním městě Praze z roku 2000 nepojmeno­vávají podle jmen „žijících osobností veřejného života.

Několik ulic byla pojmenováno podle žijících osob před účinností zákona o obcích (12. listopadu 2000), kdy byla právní síla vyhlášky z roku 1961 zpochybněna.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ozna%C4%8Dov%C­3%A1n%C3%AD_u­lic_a_ve%C5%99ej­n%C3%BDch_pros­transtv%C3%AD

Další odpovědi
anonym

Během revoluce a po ni se všichni dušovali, že už se nebude NIKDY nic po nikom jmenovat, protože potom až se prokáže že ten politik provedl to a to čili nebyl příkladem, tak potom dá hodně práce všechno přejmenovávat zpátky a jinak.

ReHu

Asi nemají takový význam.
A neutrální názvy ulic jsou nadčasové.

lexx

seš dobrej ! až to u nás opět praskne (a piš si že už brzo) tak znovu předělávat názvy ulic, mostů, náměstí, nábřeží, škol a stanic metra…to dá práci a stojí to pěkný peníze, chápej…

klumprt

Annas

V Čáslavi jsou ulice Jarmily Kratochvílové a Ludmily Formanové. Obě dámy se, pokud vím, těší pevnému zdraví a dobré fyzické kondici a není žádná vzácnost potkat je v parku, v bazénu, na nákupu nebo při tréninku s mládeží.

annas

Já to nevymyslela, že to tak má být, je i v dalším článku.
Ulice nesmějí nést jména živých
http://zpravy­.idnes.cz/uli­ce-nesmeji-nest-jmena-zivych-dnp-/domaci.aspx?c=991201_­231757_domaci_ond

Jenže dodneška některé radnice pojmenují ulici po žijícím člověku, vyhláška nevyhláška.
Dodneška některé radnice pojmenují ulici po žijícím člověku, vyhláška nevyhláška"

článek z 10. Z. 2014 "Naštěstí je po zkušenostech s kultem Stalinovy osobnosti zákonem zakázáno pojmenovávat ulice po žijících osobách.
Zdroj: http://pribram­sky.denik.cz/zpra­vy_region/archi­var-pojmenovat-ulici-po-zdenku-vojirovi-je-spatne-20140710.html

annas

Několik ulic, tedy i v Čáslavi, bylo pojmenováno podle žijících osob před účinností zákona o obcích (12. listopadu 2000), kdy byla právní síla vyhlášky z roku 1961 zpochybněna."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ozna%C4%8Dov%C­3%A1n%C3%AD_u­lic_a_ve%C5%99ej­n%C3%BDch_pros­transtv%C3%AD

klumprt

Já jsem to opravdu nepsal, jakobyste si to nařízení vymyslela. Já jsem to napsal tak, že buď takové nařízení tenkrát neplatilo, nebo ho v Čáslavi porušili. Takže ho porušili. Pokud můj příspěvek vyzněl nějak útočně (i s ohledem na soukromou zprávu, na kterou vám žel nemohu soukromě odepsat), tak došlo k nedorozumění. Vaše odpověď byla naprosto dostatečná už před doplněním. Určitě jsem vás nekritizoval, pouze jsem poukázal na to, že někde je skutečnost v rozporu s vámi zmíněným nařízením. Zvolil jsem rádoby vtipnou formu, která možná vyzněla útočně, což jsem ovšem nechtěl.

annas

Děkuji. Někdy člověk reaguje jinak než běžně.

Ale vaše připomínka byla k věci, protože jak zní původní výrok: výjimka pravidla prověřuje či zkouší, nikoliv potvrzuje.

Proto jsem vložila další odkazy, ne každý upozorní slušně.:-))

klumprt

Jo a dávám vám palec, aby bylo jasno :) Vtipné je, že tazatelovi patrně šlo o něco jiného – rýpnout si do současných poměrů a ne se dozvědět, jak je to s těmi jmény ulic :)

annas

Odpověděla jsem tazateli nepřímo – „ulice se mohou jmenovat po těch, kteří nežijí..“

Pokud tazatel chce, pochopí, pokud ne, tak je to stejně zbytečné. 🙂

annas

Klikla jsem dřív, zase dotaz dalšího „spokojeného“ , proto jsem reagovala tak, jak jsem reagovala.