Fienir

Proč se tu nevrací PET láhve stejně jako láhve od piva?

Já osobně bych dal zálohu 50 Kč za PET i za skleněné lahve. Vše se používá jen jednou a úplně zbytečně, akorát jsou pak problémy to likvidovat. Proč to používat jen jednou, když se to dá použít víckrát? Navíc PET lahve by se musely kontrolovat ručně, čímž by vznikla další pracovní místa.

Nejlepší odpověď
Kepler

Recyklovat PETky můžeš i tak, jsou na to vyčleněné kontejnery. Občané ČR v tomto směru patří k těm nejlepším recyklátorům, ale marnost nad marnost, část PETek končí nakonec ve směsném odpadu, včetně těch, co jsme tak přičinlivě separovali. Problém s PETkami není v jejich zálohování. V jejich počátcích byly tyto lahve mnohem robustnější a skutečně se zálohovaly, ale velice brzy se od toho upustilo, mmj. i proto, že po pár použitích byly lahve odřené a nevzhledné. Spíš by se měly posílit kapacity na jejich zpracování a recyklaci. Vždyť se nabízí tolik způsobů jejich využití.

Další odpovědi
df

V Německu se vykupují všechny PET i všechny plechovky (pivo, limo, red bull atd). A vše dělá jeden výkupní automat.

aliendrone

Přesně jak píše df, Němci to mají dobře vymyšlené. Zálohy tam jsou proto, aby je lidé rádi vraceli, jakkoliv i v Rajchu jdou PETky do odpadu (k recyklaci, nikoliv k opětnému použití).

Jak psali jiní, zálohovat PETky se už i u nás zoušelo, byl to propadák, důvod už napsali druzí. Každopádně vytvářet idiotpracovní místa (totálně zbytečná) jak navrhuješ, je cesta do pekla.

Arne1

PET láhve se recyklují na materiál který je znovu využitelný. Pokud je to bez dalších příměsí, je to jednoduchý, levný a ekologický proces. Problém je s těmi příměsmi – hlavně nálepky na plastových návlecích, ty to silně kazí.
Naproti tomu skleněné láhve se musejí vykoupit, manipulovat s nimi, svážet je obdobně jako nový výrobek, odstranit etikety, vnitřek se vymývá louhem (strašně ekologické). Proto jich je spousta nezálohovaných a zpracovávají se na surovinu.

Po stránce mne jako konzumenta:
PETka – vložím do příslušného kontejneru kousek od domu.
sklo – doma musím roztřídit na vratné a nevratné.
sklo nevratné – při nejbližší cestě z domu putuje do příslušného recyklačního kontejneru.
sklo vratné – schraňuju doma, až je flašek více tak se dají do tašky a pak zkouším který supermarket je vezme. U některých musím objet i tři supermarkety než je udám. Občas i tak něco zbyde (například určité litrovky od vína) a musím se s tím vrátit ke kontejneru. Celé je to proces silně ekologický 😉

elkon

PET lahve se nemohou používat vícekrát, protože působením světla se mění jejich vlastnosti a jsou pak po čase závadné. Proto se vkládají do kontejnerů k tomu určených a recyklují. Čti zde: https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/pet-lahve.A180312_172­824_behani_sehn

Ametyst

PET lahve jsou z hlediska využití bezcenné. To, co je cenné, je uzávěr: ten ale nikdo nechce! Recyklační místa teď přetékají všemi plasty, protože Čína přestala odebírat evropský odpad.
PET láhve jsou užitečné pro spalovny: mají vysokou výhřevnost a dokonalým spalováním vzniká jen vodní pára a CO2.

Arne1

df & aliendrone: Opravdu v tom Německu vykupují vše, nebo jen to co ten daný obchod prodává ?
Ale furt je to drahý proces, zaměstnávající spoustu lidí, techniky a otravující zákazníky tím, že nemohou flašu sešlápnout a odložit na určeném místě pár desítek metrů od domu.

Nesmíme zapomínat, že za zavedení tohoto nesmyslu u nás lobují hlavně ti, kteří mají účast ve firmách které vy z toho měly vejvar !

Kepler

Opravdu se vykupuje vše, dokonce mají podmínku, že to musí být i se šroubovacím uzávěrem. Můj loňský poznatek z Německa.

Arne1

Moc ti nevěřím. Pokud „vše“, tak když nasbírám u nás PETky tak je tam zpeněžím ?

Kepler

Tak o asi ne, to „vše“ neber doslova. Zaručeně ale berou vše, co se v Německu prodává. Když ale nemáš k té flašce vršek, máš smůlu.