Mirdas

Proč se to říká ?

Jaký význam, nebo proč se říká

" Čím blbější sedlák, tím má větší brambory " ?
_

Doplňuji:
-

A příklad k dnešní době ?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka
Je pravda,že nejblbější sedlák mívá největší brambory?

Moje odpověď.

Kdyby toto úsloví platilo, určitě by se ostatní řídili postupy tohoto sedláka a snažili se ho napodobit …

Naopak. Když se objeví v obchodě malé brambory, někdy si říkám, proč máme málo blbých sedláků…?

Aby byly velké brambory, dodržoval se na jaře zvyk válení v brázdě. To se většinou sazeči domluvili na hospodáře nebo hospodyni a vyváleli je pořádně v brambořišti, prý aby byly velké brambory. Z těch se pak mohlo vařit spoustu bramborových jídel. Blbý sedlák, který tomu věřil, měl pak velké velké bramobry.
Samozřejmě pověra.

http://mujpeli­sek.webgarden­.cz/rubriky/mo­je-literalni-vytvory-uvod/rok-sumavske-vesnice

Jinak se dá úsloví vyložit třeba takto:

Může mít velké brambory ten, který neví, jak je má pěstovat, kdy hnojit. Bude mít brambory velké, ale i nezdravé – s velkým obsahem dusíku. Takže je to to špatný sedlák.

Ten, kdo se bramborám tolik nevěnuje, je bude mít menší, ale zdravější.

Všeho moc škodí, platí i u pěstování brambor – všeho s mírou.

Doplňuji:
Další možnost vysvětlení přísloví ze slovenského zdroje.

Hovorilo sa: hlúpy sedliak, veľké zemiaky. Tým hlúpym sa nemyslelo-špekulant, ale ten čo priveľa nevymýšľa a sází, hnojí, okopáva a zberá v súlade s prírodou..
http://www.2012rok­.sk/wp/liecitel­stvo/7154-bytosti-prirody-prinasaju-zivot-reportaz-vychadzky-bylinkarom-petrom-soldanom

Další odpovědi
Kelt

Blbý může znamenat , že nezná mnoho informací, které znají ostatní, ale řídí se zdravým selským rozumem. Když nevím jistě, co pomůže, je lepší nedělat nic.
A když chcete to vzít k dnešní době: Často jsou nejúspěšnější podnikatelé a politici, kteří nemají nejvyšší vzdělání.

Zbynas

Řekl bych, že to bude něco jako „blbec má vždycky štěstí“.

Dochy

Kdybys viděl naše brambory, které jsme vysadili prakticky do trávníku (převzali jsem 2–3 roky neudržovanou zahradu), pár týdnů po běžných agrotechnických lhůtách, nedivil byses.

3 brambory stačili pro dva lidi na dva dny (jednu jsem tehdy zvážil, tuším kolem 65dkg)

da ny

Proč se používá zrovna slovo „blbější“ nevím 🙂
Prostě méně, znamená někdy více :)
Čím větší péče a věda při pěstování plodin, tím hůř. Sedlák, který zasadil a ostatní nechal na přírodě a nechodil přepečlivě okopávat, měl lepší výpěstky.
Stejně tak laik je na tom často lépe, než zkušený , přepečlivý zahrádkář.
Někdo je jako krteček, zasadí knoflík a dorostou mu kalhoty 😉

Stingo

Kolikrát kdo o dané problematice nic neví, daří se mu v tom víc než kdo na to jde vědecky. Třeba soused se vůbec nestará o zahradu a má největší úrodu.

pokazdejinak

vzniklo to proto, že ten blbej sedlák prostě zapomněl, že ty brambory zasadil… :) takže když je konečně objevil a začal sklízet, byly už pořádně velké, protože byly přerostlé (a nemusely být nějak přehnojené, jen zůstaly v zemi o dost dýl)

suaeda

Přísloví je vcelku dobré i na jiné životní story. Ale k bramborám. Menší jsou chutnější a asi i zdravější než ty obří hlízy.
U nás nyní platí nejen, že blbější sedlák má ty největší brambory, ale ten nej...... je nepěstuje, protože nechá za peníze zatravnit pole a doveze levné šmejdy odjinud, které draze prodá.

Pecan.pt

Je to o chvástání se. Nikdo nemá rád lidi kteří se pořád něčím chlubí. Třeba jako ten sedlák, kterému se urodí brambory a každému se tím musí pochlubit. Čím blbější sedlák, tím větší brambory.