Edison

Proč se teplota měří teploměrem?

Teploměrem by se mělo měřit teplo, a to v joulech, ev. v jiných jednotkách energie. Teplota by se přeci měla měřit teplotoměrem, ne?

Nejlepší odpověď
annas

Původ slova podle Jiřího Rejzka a Etymologického slovníku.

"teplý, teplo, tepelný, teplota, teplotní, teplárna, teplárenský, tepláky, teplákový, oteplit (se), proteplit, zateplit.

Všesl.-p.ciepły,r.tëplyj,s­./ch.tȍpao, stsl. toplъ.

Psl. *teplъ je původem l-ové příčestí nedochovaného slovesa *tepti ‘být teplý, hřát’. Příbuzné je latinské tepidustv.,stin­dické tápati ‘hřeje’, chetické .tapašša ‘horko’,vše od indoevropského .*tep-‘být teplý’

Upřesním odpověď cocheeho, nejde jen o vynechání přípony s koncovkou – -ta-, ale je třeba vyjít z významu slov. .

Základem slova teplota je teplo + přípona s koncovkou –ta.

Teplota

  1. vlastnost hmoty daná stupněm tepla a objektivně měřitelná:
  2. oblastní, české . (mírná) horečka

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=teplota

Asi od 30. let 20. století se objevil v Technickém slovníku i novodobý název teploměr pro teplotoměr.

Proč?
Zřejmě kvůli tomu je teploměr, nikoliv teplotoměr– složené slovo – odvozené od širšího základu teplo, měří teplo, které způsobuje teplotu, ,teplota stoupá nebo klesá? Bohužel, někdo rozhodl a stalo se.

Rozpor mezi fyziky a jazykáři.

"Každý pokus o ustálení terminologie narazí na následující neodstranitelné potíže:

" Existují termíny nevhodné, ale natolik rozšířené, že jejich “náprava″ je předem odsouzena k neúspěchu: zářným příkladem je “teploměr″, měřící nikoli teplo, ale teplotu (tedy správně “teplotoměr″).

Terminologie proto obecně nemůže být dokonalá, mohla by však být ještě horší (rozkolísanější, nevýstižnější, méně konzistentní, více zavádějící), než dosud je.

Kratší termín má větší šanci vžít se a být opravdu používán než delšíí.

Skládají se a odvozují se slova od původního, tedy širšího základu.

https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/1995/cislo-10/k-terminologii-nejenom-fyzikalni.html

Kdo dokáže rozpoznat, že se některý termín rozšíří, i když je nesprávný.? Jak hodně?

Uvedu příklad – potencionální x potenciální.

Další odpovědi
Alesh

A hustota zas hustotoměrem, ne? 😉

cochee

Zřejmě z historických důvodů měříme teplotu v českém jazyce teploměrem s elegantně vynechanou slabikou „-to-“ uvnitř slova, zatímco pro přístroj schopný měřit teplo, lépe řečeno tepelnou výměnu mezi tělesy, máme vyhrazen název „kalorimetr,“ ostatně nejsme v tom sami, i v anglickém a německém jazyce mají název „thermometer“ a nikoliv „temperaturemeter“ … Aleshova poznámka je poněkud od věci, protože nemáme dvě různé fyzikální veličiny se slovním základem „hust“ (hustota/hustos­t(?)), u nichž bychom ty měřící přístroje potřebovali takto (hustotoměr/hus­toměr) rozlišit.

mosoj

Je to ponecháno z historických důvodů. Nevím co se dnes učí ve škole, ale první na co nás učitel při nauce o teplotě ve fyzice upozornil, bylo, že název teploměr je nesprávný, správně by to měl být teplotoměr. Jenže tenkrát se ještě vyučovalo.
Přístroj na měření tepla se jmenuje calorimetr. Takže to ničemu už léta nevadí.

Když se vážíš, tak se také správně hmotníš.

briketka10

😁

KATEGORIE VĚDA FYZIKA ?
Ještě není duben..

Edison

Tak! Annas vás všechny strčí do kapcy… 😁 Navíc zjistila, že mám v zásadě pravdu… Ode dneška zásadně TEPLOTOMĚR! 😁

mimochodem.. jak jsme zjistili, měření jednotek „ampermetr“, „voltmetr“… takže „kalorimetr“ je vlastně chybně, pokud měří teplo v joulech, neb by to měl být „joulometr“. 😁 Dále se přimlouvám za používání širších pojmů „proudoměr“, „napěťoměr“… 😁

Edison

A nedělejte si srandu, moje otázka je přísně logická!! 😁

Edison

Alesh… a čím se asi hustota měří? Ta se měří hustoměrem!!!

Edison

Víš co… Teplo se totiž najednou měří kalorimetrem. Zajímavé na tom je, že se teplo měří kalorimetrem i v joulech.

Jiné přístroje jsou přístroje pro měření jednotek: Ohmmetr, ampermetr… Proč tedy není celsiometr, nebo stupňometr, ev kelvinometr, protože základní jednotka je vlastně kelvin?

cochee

A tady jsi vedle jak jedle. Správné názvy těch přístrojů jsou odporoměr anebo rezistometr a proudoměr. Kelvinometr máš správně a ještě existují fárnhajtmetr a réomirometr. U stupňometru jsi ale vedle, to je přístroj na měření úhlové míry…
😛

Edison

Jj.. máš pravdu… Zatímco měření jednotek se provádí „…metrem“, tak měření veličin „…měrem“. Teda většinou… bo stejně je v tom bordel… 😁 Takže budem používat „kelvinometr“ ev „teplotoměr“ 😁 Obdobně k „ampermetru“ „proudoměr“. 😁 To musím v práci striktně rozšířit.. Třeba se to ujme… 😁 😁

Edison

Sri… Ano.. mělo by to tak být… ale není… Proč?