Avatar uživatele
Zlatý

Proč se střílí na počest nového prezidenta práve 21 ran ?

Z čeho je ten počet stanoven ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Salvový kanón byl pro slavnostní příležitosti upraven z vyřazených protitankových 85 mm kanónů vzor 52 a je určen výhradně k vypálení čestných salv. Konstrukčního zadání se ujal v roce 1993 Vojenský technický ústav výzbroje a munice ve Slavičíně. Tehdy také vznikla baterie salvových kanónů jako součást Posádkového velitelství Praha.

Vojáci z nich pálí čestné salvy zpravidla dvakrát do roka. Při přísaze nových vojáků na Hradčanském náměstí nebo při inauguraci prezidenta republiky.

Salvové kanóny pouze napodobují zvukový efekt při ostré střelbě. Odpalování jednotlivých náloží je elektronické, obsluha při něm pouze zadá počet ran a délku státní hymny, do které vojáci střílejí. Vše se pak děje automaticky.

"Střílí se současně ze dvou kanónů, aby v případě selhání u jednoho, vyšla rána z druhého,“ vysvětlil podplukovník Ján Kotvas, který bude velet v den pohřbu exprezidenta Václava Havla baterii na pražském Petříně.

Proč děla pálí přesně 21 slavnostních výstřelů, se přesně neví. Podle jedné verze se tradice vyvinula ze zdvořilostních pozdravů, které si vyměňovaly lodě či námořní pevnosti. Původně tento zvyk spočíval ve složitém stahování vlajek a svinování plachet, v 18. století pak tento ceremoniál postupně nahradilo 21 výstřelů.

Druhá verze říká, že pravidla pro vzdávání poct stanovila v 18. a 19. století Velká Británie, která byla tehdy hlavní světovou námořní mocností. Tuto tradici v roce 1875 přijaly také Spojené státy americké.

Tradici původně námořního ceremoniálu později převzalo také pozemní vojsko, které pálilo 21 dělostřeleckých salv například na oslavu vítězství. Tento zvyk se později ujal také u nás.


http://www.acr.army.cz/…

 

Další odpovědi:

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele

Již zodpovězeno - viz odkaz:
Doplňuji:
Možná se bude střílení opakovat, plzeňský komunista právě napadl právoplatnost prezidentského slibu - viz odkaz:

http://www.novinky.cz/…

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ proc-21-delostreleckych-salv


Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele
Zlatý

Podle armády není úplně jasné, kde a kdy vznikla tradice 21 slavnostních výstřelů, která se dodržuje i v Česku. Podle jedné verze se vyvinula z námořní tradice zdvořilostních pozdravů, které si vzájemně opětovaly lodě nebo pevnosti. Původně tato tradice spočívala ve složitém stahování vlajek a svinování plachet, postupně v 18. století tento ceremoniál nahradilo 21 výstřelů.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.