laurdes

Proč se Štědrý den slaví právě 24. prosince?

Nejlepší odpověď
annas

Štědrý den je svátek Adama a Evy. Moje odpověď, najdete i další v odkazu

Tak, jak se zařazují jména do kalendáře, tak den 24. 12. byl vybrán jako svátek prvních lidí – půl dne slaví Eva, půl dne Adam

. Později bylo přidán Štědrý den – význam vigilie = bdělost; očekávání slavného dne. Ježíš se totiž narodil o den později, jak bylo prokázáno.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-zrovna-adam-a-eva

Mužské jméno Adam pochází z hebrejštiny, kde termín אדם Ádám znamená „člověk“. Není to v pravém slova smyslu vlastní jméno, naopak ve svém původním významu je to obecné označení pro člověka. Toto slovo je příbuzné se slovem אדמה adamá namenajícím „země“, „půda“.

Ženské jméno Eva, hebrejsky חוה Chawwá, lze přeložit jako Živa, neboť vychází ze stejného slovního kořene jako sloveso חיה chájá „žít“. Tímto jménem nazval podle biblické tradice první člověk („Adam“) svou ženu.

Jinak odkaz na Vánoce
http://www.pau­linky.cz/clan­ky/Datum-Vanoc.html
http://www.pou­tnici.com/jaky-je-asi-puvod-slova-vanoce.html
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-slavime-vanoce

Další odpovědi
marci1

Naši předkové v raných dobách, a teď budeme mluvit přímo o raných křesťanech, z pochopitelných důvodů vnímali zcela odlišně čas a jednotlivé denní doby. Samozřejmě měli ztíženou orientaci v čase, vzhledem k tomu, že mechanické hodiny byly vynalezeny až o několik století později. Podle našeho vnímání času začíná každý nový den úderem půlnoci, ale naši předkové považovali za začátek nového dne soumrak. Tedy z toho nám paradoxně vzešlo, že Vánoce jako narození Ježíše Krista slavíme již 24. prosince, protože tehdy při soumraku 24. prosince začínal další nový den.
Ježíšek se měl narodit 25. prosince. Štědrý den se označuje jako vigilie, bdělost, je očekáváním slavného dne. Narození Ježíše v Betlémě pak připadá na 25. prosince, Hod boží vánoční.

nikeroska

24. slaví pouze křesťané a to z důvodu oslav narození Ježíše.

lentri

nikeroska : jenom krestani nemusi ja nejsem krestan a slavim :)
Doplňuji:
myslim teda vanoce ne to ze se udajne narodil jezis