Matthew

Proč se špageta vždy zlomí na tři kusy ??? :)

Tedy pokud držíte špagetu na jednom a druhém konci, tak se vždy zlomí na tři kusy :) Dnes jsem polámal skoro celý balíček :D
Doplňuji:
Děkuji za velmi vyčerpávající odpověď, potěšila :) Ale i přesto že nemám nic proti odpovědím z internetu, občas je dobré si to alespoň trochu projít a přečíst :)

Nejlepší odpověď
anonym

3.3.2 LÁMÁNÍ ŠPAGET
Co se děje, kdyţ lámeme špagetu? Na kolik kusů se rozlomí? Otázka, nad kterou přemýšlely nejlepší mozky světa, včetně nositele Nobelovy ceny Richarda Feynmana. Nyní byla záhada vyřešena francouzskými fyziky Basilem Audolym a Sébastienem Neukirchem.
Pomůcky: špagety
Postup
Vezmeme si špagetu, uchopíme ji na obou koncích a pomalu ji ohýbáme aţ do doby, neţ se zlomí. Po několika pokusech zjistíme, ţe se téměř nikdy nezlomí pouze na 2 kusy, ale většinou na 3, 4 a 5.
Já jsem pokus prováděla 100krát a výsledky jsou následující: v 7 případech se špageta rozlomila na 2 kusy, v 69 se zlomila na 3 kusy, v 16 se zlomila na 4 kusy a v 8 případech na 5 kusů.
Co je příčinou?
Pokud zlomíme suchou špagetu, obvykle zjistíme, ţe namísto toho, aby se zlomila na 2 části, se zlomí na části 3, kdy střední část odletí mnohdy aţ přes celou místnost. Důvodem je, ţe kdyţ ohýbáme špagetu, tak se obvykle nezlomí v místě ohybu, ačkoli je zde právě místo nejvyššího napětí. Zlomí se v místě blízkém místu ohybu, kde se kombinuje napětí a vada špagety. Takto dojde ke zlomení špagety na jeden dlouhý kus a jeden kratší kus (obr. 29). Dlouhý kus se poté pohybuje v opačném směru (obr. 30). Vada na dlouhém kusu špagety byla jiţ namáhaná během prvního ohybu, a proto se nyní zlomí velmi snadno. Takto vzniklý kus špagety proletí přes celou místnost (obr. 31). Toto druhé zlomení můţe vyvolat zlomení další, v závislosti na tom, kdy a kde se špageta zlomila poprvé. [23]
Rozlomení špagety na dva kusy dostaneme v případě, ţe vada se projeví uţ během prvního ohybu, ale to je vcelku vzácné.

Zdroj: internet