Drap

Proč se sojka jmenuje sojka, má to něco společného se sojou?

Nejlepší odpověď
annas

„Sojka: vděčí za jméno praslovanskému slovu „soja“, jež znamenalo „lesklý“ – což přesně odpovídá ; nápadnému zbarvení části křídel tohoto ptáka“

sojka, sojčí. Všeslovanské slovo.. Praslovanské *soja je možná pokračováním indoevropského *sk̸oi͡ā od *sk̸ei- ‘lesknout se, svítit’ podle nápadného zbarvení části křídel.

Ale jde o jinou soju než je luštěnina.
sója, sojový. Přes něm. Soja z japonského. šōyu, šoj, soj tv.

J. Rejzek: Etymologický slovník