kuba007

Proč se sodík nesmí hasit vodou?

Nejlepší odpověď
iceT

Otázka vložena tebou samým před 23 hodinami asi o 5 stránek zpátky. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-sodik-nesmi-hasit-vodou-cim-by-se-dal-hasit

Další odpovědi
beer

Protože s vodou velmi bouřlivě reaguje, vzniká hydroxid sodný, teplo a vodík, tak přímo „bouchne“.
Učivo ZŠ

Bobule

Protože při reakci s vodou vzniká vodík.
Reakce je explozivní, uvolněné reakční teplo iniciuje vznícení vodíku. Pro vznícení sodíku stačí vlhkost rukou a dokonce i vzdušná vlhkost. Proto se sodík uchovává v petroleji. Sodík je velmi reaktivní.
Jo a tady je vzoreček když ze sodíku vzniká vodík : 2 Na (s) + 2 H2O (l) → 2 NaOH (aq) + H2(g)