Proč se slunéčku sedmitečném říká beruška a vši breberuška?

UPOZORNĚNÍ! Kdykoliv a kdokoliv odpoví na můj příspěvek okopírováním odpovědi bez uvedení odkazu, kde čerpal, bude jeho odpověď nahlášená jako porušení kodexu a pravidel těchto stránek!

P.S. Platí stále, nejen u tohoto dotazu!

Nejlepší odpověď
annas

1. "beruška, berunka. Č. st.arší výraz – bedruňka, Původ nejasný, snad lze uvažovat o výchozím ie. *bhedh- ‘bodat’ (podle charakteristických teček, bodů na krovkách), pokusy spojit s  :bedra či  :bedrník nejsou sémanticky přesvědčivé.
V č.se přes berunka přiklonilo nakonec k beruška, vlastně ‘ovečka’ (od  :beran), což byl původně název pro jiné druhy hmyzu a drobných korýšů, především svinku

2. breberka expr. ‘veš či jiný podobný hmyz’, bebelka‘veš’.Snad z dětské řeči "

Zdrobněle breberuška.

„Jinak breberka = kořalka. – ze špan. brebaje = nápoj.“

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
anonym

Je to lidový název.
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata), lidově nazývaná též beruška,
berunka nebo sluníčko je nejběžnějším slunéčkem v Evropě a vedle mandelinky bramborové jeden z nejznámějších brouků. Podle latinského názvu se slunéčko sedmitečné označuje v Severní Americe jako C-7.

gecco

K Doplnění:
Myslíš, že pochopí??
😉

anonym

Nějaké to IQ snad má! 🙂

annas

Jugar opět zapomněl na odkaz. Jeden z mnoha
http://www.na­brezimaxipsafi­ka.cz/prispevek/180/slu­necko-sedmitecne