Zlatý

Proč se slovo "kompaktní" používá na předměty malých rozměrů, když to nemusí být jejich vlastnost?

Podle slovníků to znamená celistvý, soudržný, souvislý, pevný, hutný. Nadužívano v popisech auta, rozměrech výrobku apod. Jak známo mini auta moc kompaktní nejsou (spíš naopak) a ani jiné výrobky taky ne. Kompaktní je podle mně 60titunový tank, i když je 8 m dlouhý.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Kompaktní je to, co tvoří celek. Slovo kompaktní nic neříká o velikosti.

Kompaktní celek, kompaktní hmota.
--
Vyplývá to z původu slova.

Kompaktní - celistvý, pevný, jednolitý. Z latinského compactus, což je původem příčestí trpné od od compingere – srážet, spojovat z com – (s, při, spolu) a pangere „zarážet, tlouci.

Tedy něco spojovat dohromady.

Jiří Rejzek Etymologický slovník
--
V odkazu jsou uvedené významy a příklady na použiti v nejnovějším ASCS

http://prirucka.ujc.cas.cz/…

Další odpovědi:

Stříbrný

Já to spíš vnímám, že slovo kompaktní je často používáno jako eufemismus pro "miniaturní téměř k nepoužitelnosti". Zrovna nedávno jsem nastupoval do čtyřdvéřového Citigo, ano - je to kompaktní auto, ale se ZHOVADILE MALÝMI dveřmi/rozměry (pokud je myšleno vážně tvrzení výrobce, že jde o vozidlo pro 4 osoby). A to i když na délku má přes 3,5m - tedy žádné makové zrníčko. ;) :D :D

Jinak nic proti Citigo nemám - pokud je třídvéřové a bráno jako nákupní taška pro DVĚ osoby (s tím, že se vyhodí zadní sedačky), to je něco jiného, v takovém případě naopak tleskám. Jenže jako seriózní automobil to nelze schroupnout. ;)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4102
Zlatý Kepler 1781
Zlatý Drap 1656
Zlatý quentos 1562
Zlatý mosoj 1511
Zlatý led 919
Zlatý marci1 906
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 634

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.