Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se Slovenským politikům říká "župani"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pojmenování župan má svou historii. Byl to představitel župy jako správního obvodu uherského státu, později Zalitavska. V období první československé republiky to byl státní úředník stojící v čele župy

Župan (v lat. formě suppanus, juppanus, jopanus), se užíval i u starých Čechů, Slovinců, Chorvatův a Srbů náčelník správního obvodu zv. župou, pak i úředník, ať už provinční či dvorský (synonymum slova comes); u Polabských Slovanů (kdysi) a Slovinců (ještě dnes) tolik jako starosta. U starých Srbů župan ve formě župljan, župljanin znamenalo: obyvatel župy.

Slovo župan uvádějí někteří v souvislost se slovem pán, jež původně znělo (podle Hujera, K etymologii slova panú, »Listy filol.«, 1904) asi gúpanú, z čehož povstalo staroč. hpán a pan. Etymologicky nesouvisí se slovem župa a župan nijakým způsobem moderní slova slovanská: župan (domácí kabát, mužské i ženské ne dbalky), župica (chorv.) a zubun (chorv.). Jsouť odvozena z franc. juppe, juppon, resp. ital. giubba, s nimiž souvisí i české jupka. – Za to souvisí se slovem župa a župan slovin. a chorv. župnik (farář), kteréž slovo znali i staří Poláci; znamenaloť jim správce nad doly (slul též zupparius).-dlc.
Doplňuji:
Dějiny žup na Slovensku
http://www.i15.cz/…
----
Na Slovensku župy existovaly již od doby uherské nadvlády a v té době navazovaly na kmenové celky ještě z doby před příchodem Maďarů. Více v článku Uherské župy na území Slovenska. Po vyhlášení ČSR v roce 1918 byla stará státní správa převzata (týkalo se to šestnácti žup), jejich hranice se pouze přizpůsobily nové státní hranici s Maďarskem. Nově pak župy na Slovensku existovaly v letech 1923-1928 (viz článek československé župy). Obnoveny byly v změněné podobě krátkodobě, za 2. světové války v tehdejším slovenském štátu

Od roku 1996 se Slovensko člení na kraje jako jednotky státní správy, a na samosprávné kraje, kterým se neoficiálně říká župa (alternativní název). Představiteli samosprávního kraje je neoficiálně říká župan.
http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Protože místo našich krajů mají župy


Avatar uživatele
Zlatý

Sice mají samostatné kraje, ale říká se jim teď znovu župy.
Župani jsou tedy vedoucí politici těchto krajů.
Doplňuji:
Podotýkám, že župa není oficiální výraz.


Avatar uživatele
Zlatý

Protože jsou hlavními představiteli ( předsedy ) samosprávných krajů (žup).
http://www.sme.sk/…


Avatar uživatele
Zlatý

A já pořád odkud jsou ti naši křupani. Oni to špatně přečetli.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.