Shady

Proč se Slovenským politikům říká „župani“?

Nejlepší odpověď
annas

Pojmenování župan má svou historii. Byl to představitel župy jako správního obvodu uherského státu, později Zalitavska. V období první československé republiky to byl státní úředník stojící v čele župy

Župan (v lat. formě suppanus, juppanus, jopanus), se užíval i u starých Čechů, Slovinců, Chorvatův a Srbů náčelník správního obvodu zv. župou, pak i úředník, ať už provinční či dvorský (synonymum slova comes); u Polabských Slovanů (kdysi) a Slovinců (ještě dnes) tolik jako starosta. U starých Srbů župan ve formě župljan, župljanin znamenalo: obyvatel župy.

Slovo župan uvádějí někteří v souvislost se slovem pán, jež původně znělo (podle Hujera, K etymologii slova panú, »Listy filol.«, 1904) asi gúpanú, z čehož povstalo staroč. hpán a pan. Etymologicky nesouvisí se slovem župa a župan nijakým způsobem moderní slova slovanská: župan (domácí kabát, mužské i ženské ne dbalky), župica (chorv.) a zubun (chorv.). Jsouť odvozena z franc. juppe, juppon, resp. ital. giubba, s nimiž souvisí i české jupka. – Za to souvisí se slovem župa a župan slovin. a chorv. župnik (farář), kteréž slovo znali i staří Poláci; znamenaloť jim správce nad doly (slul též zupparius).-dlc.
Doplňuji:
Dějiny žup na Slovensku

http://www.i15­.cz/historicke-zupy-na-slovensku/

Na Slovensku župy existovaly již od doby uherské nadvlády a v té době navazovaly na kmenové celky ještě z doby před příchodem Maďarů. Více v článku Uherské župy na území Slovenska. Po vyhlášení ČSR v roce 1918 byla stará státní správa převzata (týkalo se to šestnácti žup), jejich hranice se pouze přizpůsobily nové státní hranici s Maďarskem. Nově pak župy na Slovensku existovaly v letech 1923–1928 (viz článek československé župy). Obnoveny byly v změněné podobě krátkodobě, za 2. světové války v tehdejším slovenském štátu

Od roku 1996 se Slovensko člení na kraje jako jednotky státní správy, a na samosprávné kraje, kterým se neoficiálně říká župa (alternativní název). Představiteli samosprávního kraje je neoficiálně říká župan.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDu­pa

Další odpovědi
Drap

Protože místo našich krajů mají župy

www

Sice mají samostatné kraje, ale říká se jim teď znovu župy.
Župani jsou tedy vedoucí politici těchto krajů.
Doplňuji:
Podotýkám, že župa není oficiální výraz.

marci1

Protože jsou hlavními představiteli ( předsedy ) samosprávných krajů (žup).
http://www.sme­.sk/c/1966285/co-vsetko-moze-zupan.html

mosoj

A já pořád odkud jsou ti naši křupani. Oni to špatně přečetli.