Fienir

Proč se slepýš řekne německy Blindschleiche?

Když to přeložím trochu drsně podle Google překladače, tak v překladu to je slepý plaz (schleichen mi google překladač přeložil jako plaz, i když plazi se podle wikipedie řekne reptilien, spíš jde o to slovíčko Blind). Ale vždyť slepýš není slepý.

Nejlepší odpověď
annas

Je vidět, že se u některých slov objevují různá vysvětlení.

„Slepýš je starý název český a slovanský (pol, ślepucha, srbch. slepić atd.) a viděti v něm vliv německý (Blindschleiche) bylo by nemístným purismem.“

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=853

Proto jsem se dívala do etymologickýh slovníků – Rejzkova, Machkova v a od Erharta a Večerky..

Český slepýš má podle nich původ praslovanský

Rejzek : „Všesl. – p.ślepy, r. slepój, ch. slijêp, stsl. slěpъ.
Psl. *slěpъ nemá jasný původ“.
Machek – *slěpъ původně znamenalo slabý zrak, dnes slabozraký), později rozšířené na úplnou slepotu.

Kott v Česko.německém slovníku píše:
„Slepýš, slepóch, slepéř, ještěr, anguida – ještěrka (má malé oči a proto se myslilo, že žádných nemá),“
V němčině Kott překládá j zmiňuje jako die Blindschleiche

Etymolgie slova Blindschleiche v odkazu

http://tierdo­ku.com/index.php?ti­tle=Blindschle­iche

Termín „pomalý červ“ je ze starého iysokého německého slova a odkazuje na kůži, která se leskne. Pomalý červ není slepý a má na rozdíl od hadů pohyblivé víčko. Přídomek „fragilis“ vědecký název pochází z latiny a znamená „křehké“.

Další odpovědi
quentos

opět jsme holt něco bezmyšlenkovitě přepapouškovali z němčiny – původně se mu i v němčině říkalo jinak http://vtm.e15­.cz/clanek/proc-vlastne-slepys-neni-had-a-neni-opravdu-slepy-kdyz-se-i-v-anglictine-jmenuje-blindworm-sl

Agneta

A Němec není němý, že? A jak to asi vzniklo? :DD