huxa

Proč se školství už velkou dobu nereformuje?

Naposledy opravdu velká proměna byla povinná docházka, jinak zrušení tělesných trestů, což je ale přes dvacet let a během této doby se u nás změnilo dost důležitých věcí, například běžný přístup k internetu.
Také poslední dobou zaznamenávám u všech lidí, že jsou zvyklí se něco učit, jen aby to uměli, nikoliv aby to uměli používat. Pokud něco vážně chybí, je to „zapojení do pracovního procesu“, kdy žáci nevědí na konci deváté třídy, kam jít a tudíž si vybírají gympl případně něco podobného, všestrannějšího. Navrhl bych takto každý měsíc na jeden den exkurze po třídách, popř. menších skupinkách a navštěvovat různé podniky (čez, vodovody a kanalizace, …), osoby (prodavačky, kuchaře, pojišťováky, soustružníky, …) a ptát se jich a zjišťovat informace, co se museli naučit, co je na tom baví, jestli je po tomto poptávka, atd.
Za „obětování“ jedné čtyřicítiny vyučovací doby by to dle mého stálo. Také by se měli vést záznamy ve školách, tímto by šlo lehce zjišťovat kvalita vyučování, případně šikana a škody na majetku. A v neposlední řadě také nějaké státní srovnání škol, kdy by se žáci plošně testovali a do těch nejhůře umístěných škol by se poté mohli poslat inspektoři na delší dobu, ne pouze na jeden den a tímto zamezit zbytečnému plýtvání peněz na zbytečné školy. Co si o tomto myslíte vy? případně máte nějaké další nápady na oživení školství?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Především našemu školství chybí osobnost, někdo jako Komenský.

Další odpovědi
Drap

Z tvé otázky nevyplývá, že by jsi měl dobré informace z našeho školství. Doporučuji i obrátit se přímo na ministra školství. Tady to nevyřešíme,
Od povinné docházky už proběhla celá řada reforem.

petra15

Mas plne pravdu. A stale jen Komensky… a Komensky…(tady v dotazech od skolaku) a pritom by se Ministerstvo skolstvi slova „Komensky“ nejradeji zbavilo, nebot to je jejich „trvaly vlastni gol“- permanentni .....:)
Na statnich skolach se totiz uci PRO skolu, pro ZNAMKY, neco jako „tahaky“ JE pro ne dulezite…a ne aby se ucili pro sebe, pro zivot.....:) Proc neumeji v 16ti to, co ja ? Jsou pro mne jak 12ti leti…:) – a to je tou nizkou urovni statniho skolstvi…:)
V jinych zemich MAJI tyto tebou popisovana „praktika“.....:)
Ale jake skolstvi maji asi tak v Albanii,Kosovu, Moldavii, Bulharsku a na Ukrajine, ze jsou tak blbi…?:-)
Proto ma privatni skolstvi takovy priliv.....:)
A za par let, az budou polovinu zaku na statnich skolach tvorit Cikani, to bude velmi zabavne…:)

melanie

Muj nazor : Ucime blbosti.Tim myslim ze se ucime stale to stejne.V priro­dopisu uz podruhe probirame rozmnozovani rostlin v dejepisu to stenjne, o hudebni vychove ani nemluve.AJ je naprosto mizerna zadna praxe jen biflovani, biflovani a biflovani.Jak pak ma mit vecina zaku dobry prospech, kdyz je vsechno reseno, tak masove?Nemame zadnou motivaci, nikoho to nebavi.Ucitele jen nadavaji a zaci „zlobi“ ale nikdo se nepozastavi nad tim proc zlobi.Protoze musime sedet sedm hodin v tvrde lavici?Protoze ucibnice vazi dohromady 5kilo?Ucitele maji nastarost teba 5 trid nebo vic na rok a to je proste moc.
Zaujalo me to s temi exkurzemi jenze jak pisou ostatni, kdo to dnes prosadi?Vsichni si chcou je nacpat kapsy a udelat z obcanu blbce aby na ne makali.
Jo a je blbost, ze ma kazda skola jine osnovy, coz se projevuje trba na prijimacich zkouskach.
Mozna jsem odbocila od temata, za to se omlouvam.

bolak

jaktožené, co třeba nedávno tén, Jan Ámos Komenský?

tak vidiš, a příště nežbrblej..

Hamon

A kdo by jako reformu měl navrhnout a prosadit? Spočítej si, kolik jsme za posledních několik desetiletí měli politiků schopných zapojit to, co mají mezi ušima, prosazovat to nejlepší pro svůj resort a pracovat pro občany, a odpověď je nabíledni.

rigormortis

Není to spíše věc rodičů?
Nevím proč se lidé domnívají že by nás škola měla vychovávat?

xxx3

:) školství že se nereformuje? Asi by ti mnozí odpověděli, že se reformuje permanentně (otázka je, s jakým úspěchem).
Exkurzí je v dnešní době poměrně hodně. To samé platí o dalších akcích, jako jsou projektové dny, protidrogové, protišikanové, protizáškolácké, protizneužívací a další preventivní přednášky, nejrůznější sportovní akce, kulturní akce, olympiády úplně ve všem, školy v přírodě a mnoho dalších akcí. Zkrátka a dobře: akcí je už momentálně nad hlavu. Nevím jestli jsi už slyšel o „třídních knihách“ – ano, ve školách se záznamy o vyučování vedou. Kromě třídních knih však existují tuny další dokumentace, o které nemá veřejnost ani ponětí – jinak řečeno, dokumentace je také až nad hlavu.
Co se týká zjištění kvality výuky, to není vůbec jednoduchá věc, protože v plné kráse se práce učitelů ZŠ projeví až v době, kdy už žáci dávno nebudou ve škole. To co na první pohled může vypadat efektně (např. to, že žáci v hodině hrají hodně her, jsou usměvaví a spokojení) nemusí vůbec znamenat, že výuka je kvalitní. Celonárodní srovnávání škol teď pár let probíhalo, ale výsledky nejsou veřejné. Ostatně odpovídají dost často tomu, v jaké lokalitě se školy nacházejí, takže to není žádný zázračný způsob, jak oddělit zrno od plev.
Co se týká nápadů na zlepšení, tak asi hlavně tohle: ABYCHOM MOHLI NĚCO ZLEPŠIT, MUSÍME ZNÁT REALITU! (capslock používám nerad, ale tady to bylo důležité)

huxa

Drap-Samozřejmě, myslím nějaké důležitější, ne pouze malichernosti či běžné věci, vážně něco většího…

bolak

taky začínáte školní rok tím že projíždíte učebnice a tam kde je československá republika škrtáte to OSLOVENSK, SSSR přepisujete na Rusko a Perskou říši na…no dyť víš jak..?