Avatar uživatele
RyuzakiKate

Proč se skleněným lahvím se zábrusem říká prachovnice?

Mám na mysli ty širokohrdlé z hnědého tmavého skla. Je to čistě proto, že se dovnitř nemá prach šanci dostat? Uchovával se v nich snad dřív střelný prach? Jen mě zajímá, kde se vzal ten název, nic víc :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? quentos, Kepler, dust8, aliendrone před 1178 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Odpoveď byla označena jako užitečná

Prachovnice se kdysi skutečně používala k uchování střelného prachu, který nesměl navlhnout. Bývala ze zvířecího rohu a jiných materiálů a na jeho úzkém konci byl nástavec pro dávkování prachu do zbraně (pušky předovky). V chemii se také používá k uchovávání sypkých materiálů a zábrus zabraňuje vniknutí vzduchu a vlhkosti. Široké hrdlo má proto, aby se chemikálie dala nabírat laboratorní lžičkou.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?RyuzakiKate Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Myslím, že je název skutečně od původní prachovnice na střelný prach, které se vyráběly ze zvířecích rohů. Víko prachovnice se dělávalo podobně, a sice tak, že nešlo o zabránění vniknutí prachu, ale o vodotěsné uzavření, aby se k prachu nedostala případná vzdušná vlhkost. Zvlhlý prach jak známo, nešlo dost dobře použít. Stejně tak u chemických sloučenin by mohla vlhkost změnit složení, nebo díky nedokonalé těsnosti by se mohlo uskladněné odpařovat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Zřejmě proto, že zabroušené hrdlo těsní dokonale. Takže ani prach se tam nedostane.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Já se zde na to samý ptal před lety a ta otázka zmizela i s odpověďmi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
RyuzakiKate

@zjentek: To mě mrzí :( V archivu jsem hledat zkoušela, ale právě, že mi to nic nenašlo.

před 1178 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

To nic… já už jsem se z toho vyplakal. );

před 1178 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dust8

Prachovnice mají široké hrdlo, rovněž se zábrusem
a slouží k ukládání sypkého materiálu.
Ale víc jsem nějak nenašel. Přímo název je mi také záhadou.

před 1178 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek