RyuzakiKate

Proč se skleněným lahvím se zábrusem říká prachovnice?

Mám na mysli ty širokohrdlé z hnědého tmavého skla. Je to čistě proto, že se dovnitř nemá prach šanci dostat? Uchovával se v nich snad dřív střelný prach? Jen mě zajímá, kde se vzal ten název, nic víc :)

Nejlepší odpověď
Kepler

Prachovnice se kdysi skutečně používala k uchování střelného prachu, který nesměl navlhnout. Bývala ze zvířecího rohu a jiných materiálů a na jeho úzkém konci byl nástavec pro dávkování prachu do zbraně (pušky předovky). V chemii se také používá k uchovávání sypkých materiálů a zábrus zabraňuje vniknutí vzduchu a vlhkosti. Široké hrdlo má proto, aby se chemikálie dala nabírat laboratorní lžičkou.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že je název skutečně od původní prachovnice na střelný prach, které se vyráběly ze zvířecích rohů. Víko prachovnice se dělávalo podobně, a sice tak, že nešlo o zabránění vniknutí prachu, ale o vodotěsné uzavření, aby se k prachu nedostala případná vzdušná vlhkost. Zvlhlý prach jak známo, nešlo dost dobře použít. Stejně tak u chemických sloučenin by mohla vlhkost změnit složení, nebo díky nedokonalé těsnosti by se mohlo uskladněné odpařovat.

elkon

Zřejmě proto, že zabroušené hrdlo těsní dokonale. Takže ani prach se tam nedostane.

zjentek

Já se zde na to samý ptal před lety a ta otázka zmizela i s odpověďmi.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

RyuzakiKate

@zjentek: To mě mrzí :( V archivu jsem hledat zkoušela, ale právě, že mi to nic nenašlo.

zjentek

To nic… já už jsem se z toho vyplakal. );

dust8

Prachovnice mají široké hrdlo, rovněž se zábrusem
a slouží k ukládání sypkého materiálu.
Ale víc jsem nějak nenašel. Přímo název je mi také záhadou.