Proč se šiška borovice černé ve vodě smrskne ?

Byl to pokus: vložili jsme šišku borovice černé do kádinky s vodou a měli jsme pozorovat, co se stane. Zmenšila se, proč ?? Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
hanulka11

všechny šišky se ve vlhku a mokru uzavřou nasáknou vodou a na pak zase slunci rozvinou

Další odpovědi
beer

Příroda je chytrá.
Šiška má pletiva, která reagují na vlhkost. Pokud je tedy šiška zelená, s ještě nezralými semeny, je stále vyživována stromem a tedy vlhká. Jakmile ale semena dozrají, strom šišku přestane vyživovat a ona usychá. Na to právě zareagují její pletiva a šiška se otevírá, semena teprve nyní mohou ven.
Pletiva zůstávají v šišce stále. Proto i nadále, bez semen reaguje na vlhkost a tím vznikají ony pohyby.
Studium.

Přesnější popis jsem našel na webu:
„Hygroskopické pohyby
Způsobeny pnutím, které vzniká na základě rozdílu v rychlosti bobtnání a propustnosti buněčných stěn pro vodu u rostlinných pletiv vně a na vnitřní straně pohybujícího se orgánu
( otvírání za sucha – zavírání za vlhka plodních šišek jehličnanů : buněčné vnější strany semenných šupin bobtnají a propouštějí vodu rychleji než na vnitřních stranách ).“

pokazdejinak

šiška je plod a má zajistit, aby se strom co nejlépe rozmnožil… to se stane jedině tak, že se semínka dostanou co nejdál od mateřské rostliny – představ si, že stále visí na větvi a prší – semínka by jen popadala přímo dolů, všechna najednou a to moc šancí není, proto se šiška zavře a podrží si semínka až bude líp :)
zkus sama vymyslet, která situace dostane semínka nejdál a zjistíš, kdy se šiška nejvíc otevře