Frogman

Proč se širokým ulicím ve velkých městech říká bulváry?

Nejlepší odpověď
marci1

„Vlastní původ slova ukazuje na předmět naprosto konkrétní a vychází ze starší holandštiny. Výraz bolwerc /čti bolverk/ v ní označoval dřevěnou ohradu, která chránila určité území, zvl. proti vodním záplavám. Tomu odpovídalo německé Bollwerk, ochranná hradba proti ne[161]přátelským střelám. Odtud, v podobě výslovnostně poněkud zkomolené a pravopisně upravované ― bouillevert, bolevercq až k výslednému boulevard ― tento výraz přešel v polovině 19. stol. do francouzštiny. Tehdy Georges E. Haussman, reprezentativní stavitel a pařížský prefekt období druhého císařství, dal v Paříži strhnout staré hradby a na jejich místě postavil široké ulice, třídy, prospekty ― bulváry. Nejstarší a nejznámější z nich, Krymský bulvár a Sevastopolský bulvár, připomínaly svými názvy krymskou válku, jíž se tehdy Francie za vlády Napoleona III. zúčastnila. Slovní význam ‚ulice proražená na místě bývalých valů, hradeb‘ se tak pro francouzštinu i pro četné jazyky další stal významem původním a základním. Obdobnému vývoji v češtině odpovídají také názvy ulic Na Příkopě, Na Valech, Hradební…“ 🙂

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7898

Další odpovědi
annas

Podobná otázka v archivu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ziskalo-drive-slovo-bulvar-vyznam-nevalny-tisk-nebo-ziskalo-drive-vyznam-siroka-ulice

Získalo dříve slovo bulvár význam nevalný tisk nebo získalo dříve význam široká ulice?

"Starší je bulvár = ‘široká třída’, bulvární. Z fr. boulevard ., původně ‘roubený val’, (srov.. niz. a něm. Bollwerk , z Bohle ‘fošna’ a Werk ‘dílo, práce’).,

Po demolicích pařížského opevnění v 18. a 19. st. přeneseno na promenády postavené na jeho místě.
J. Rejzek: Etymologický slovník

Na francouzské promenádě prodávali první noviny od 30. let 19. století dělníkům po cestě do práce. Takže bulvár = tisk = přenesení významu, dnes jako výraz hanlivý."
--

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/bulv%C3%A1r
Z francouzského boulevard („široká třída, promenáda postavená na místě bývalých hradeb“), které bylo přes starší tvary bouillevert a bolevercq přejato v polovině 19. století nejspíš přes německé Bollwerk („ochranná hradba proti nepřátelským střelám“), které lze rozkrýt jako Bohle („fošna“) a Werk („dílo, práce“), z středonizozem­ského bolwerc[. (IPA: [bolvɛrk], „dřevěná ohrada chránící území, především před záplavami“, Rejzek toto slovo uvádí jako bollwerc) "

briketka10

Na pravém břehu se v Paříži nacházejí tři řady bulvárů. Velké bulváry (Grands Boulevards) v prostoru středověkých hradeb, dále bulváry postavené na místě hradeb z 18. století (bez konkrétního pojmenování) a nakonec tzv. Maršálské bulváry (boulevards des Maréchaux) postavené po zničení Thiersových hradeb z 19. století. Boulevard périphérique, který rovněž vznikl na místě bývalých hradeb, je klasický městský okruh a nemá tedy charakter obvyklých pařížských bulvárů.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEs­k%C3%A9_bulv%C3%A1ry

Lamalam

Pořád lepší francouský boulevard než ruský prospekt.