hapiky

Proč se rozsah oční pupily (zornice) s přibývajícím věkem stále zmenšuje?

Např. z osmi mm v mládí na čtyři mm po šedesátce.

Nejlepší odpověď
Kepler

Říká se tomu věkem podmíněná mióza.
U novorozenců a starších lidí může být zúžení zornic fyziologické a nemusí být spojeno s žádným onemocněním. Novorozenci mohou mít miózu až dva týdny po narození, než se jim svěrač zornice dostatečně aktivuje. U seniorů naopak s věkem dochází k oslabení roztahovače zornice (m. dilator pupillae), což vede také k mióze.
 https://cs.me­dlicker.com/1738-mioza-zuzeni-zornic#vekem-podminena-mioza

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.