Zvědavý

Proč se rozpadnul Sovětský svaz ??

Co se tam vlastně stalo ??

Nejlepší odpověď
fcoop

Současná ruská historická věda se tématikou rozpadu SSSR, podobně jako vůbec k historii Sovětského svazu druhé poloviny 20 století zabývá velmi málo. K tomuto nezájmu poměrně velkou měrou přispělo hluboké psychologické trauma, které po krachu sovětského systému a rozpadu SSSR postihlo celé ruské veřejné mínění.

http://euroasi­a.euweb.cz/6-2001_ru_vinogra­dov.htm

Je to dlouhé,podrobné, velmi zajímavé a v podstatě smutné.
Autor je moskevský historik a politolog

Další odpovědi
Alesh

Zhruba takto v kostce…
V podstatě se zhroutil ekonomicky. Gorbačov sice zahájil tzv. Perestrojku, nechával si radit od USA, jak provést reformy, ale nakonec pochopil, že je to v pr…, tak to zabalil.

Hamon

Google zna odpoved i na tuto otazku. Druhz odkaz vede na Wiki a ta se venuje i rozpadu: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C4%9Bji­ny_Sov%C4%9Btsk%C3%A9ho_­svazu#1988.E2­.80.931991:_P­.C5.99ib.C3.BDvaj­.C3.ADc.C3.AD_pro­bl.C3.A9my_a_n­.C3.A1sledn.C3­.BD_rozpad_zem­.C4.9B

mosoj

Ze stejných důvodů, jako se rozpadla Jugoslávie !

bolak

Někdo říká že prej už na to nebyly prachy. Ono každý divadlo něco stojí, žejo. Ale od babičky vím, že SSSR se rozpad v den kdy šel děda pro mlíko, a děda pro mlíko nikdy nechodí, a pokud koukáte na detektivky tak jistě víte, že když někdo udělá něco co nikdy před tím neudělal a stane se něco hroznýho (třeba když spolu čtyři písmenka přestanou kamarádit) tak to má vždycky nějakou souvislost.

arygnoc

na vine nebola ekonomika, ani socializmus ako taký.

hlavnú rolu hral nacionalizmus, snahy po samostatnosti najmä kaukazských a pobaltských republík, ku ktrým inklinovala i ukrajina (podobné dejiny ako pobaltské štáty, silný nacionalizmus).

nakoľko tieto tväzové republiky tvorili akési nárazníkové pásmo pred útočníkmi na samotnú Rus (ak opomenieme ostatné socialistické bratské krajiny včítane československa), nemohla si moskva o ne dovoliť prísť (nehovoriac o strategických polohách najmä na kaukaze, odkiaľ mala výhodné nástupište na výpady na stredný východ a pod dohľadom celé čierne more).

i po rozpade zssr vzniklo spoločenstvo nezávislých štátov, kde sa opäť rusko snažilo hájiť iba svoje záujmy (ako za bývalého zssr), čo niektorí členovia bývalého zssr pochopili a po vstúpení do snš z neho zasa vystúpili (kaukazské krajiny, ukrajina), alebo do neho vôbc nevstúpili (pobaltské krajiny).

prvou príčinou bol teda nacionalizmus, národnostné problémy a etnické perzekúcie (napr. krymskí tatári, kaukazské národy).

osamostetním naopak mnohé z bývalých štátov ešte viac schudobneli (napr. práve aktuálna ukrajina, ale i bielorusko, moldavsko, …), ale, ako sami tvrdia, lepšie byť slobodný a chudobný, ako mať o krajec chleba viac a niekomu sa poklonkovať.

to je tak v kocke.