Avatar uživatele
tereza119

Proč se rozpadla Pangea?

Původně Zemi tvořil jeden velký kontinent- Pangea, ale ten se rozpadl. Ale proč?
Země chladla a uvolňovalo se teplo, to se hromadilo a narušilo magma a také narušilo vnitřní tlaky a to způsobilo rozpad?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2059 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano. "Pangea (řecky všechny země) je jméno běžně používané pro superkontinent, který existoval v paleozoiku a mezozoiku předtím, než se přibližně před 200 miliony let důsledkem deskové tektoniky rozdělil na menší kontinenty tak, jak je známe dnes. Když se kontinenty poprvé spojily v Pangeu, vytvořilo se mnoho hor, z nichž některé existují dodnes, např. Ural nebo Atlas.

Pangea měla tvar písmene C. Kvůli její obrovské velikosti nedocházelo ve vnitrozemí k dešťovým srážkám, tudíž bylo extrémně suché. Jednolitost území umožnila suchozemské zvěři migrovat od jižního pólu k severnímu.

Plášť pod původním umístěním Pangey byl více rozpálen než zbytek země a tudíž se snažil vyvyšovat. Jako důsledek je dnešní Afrika o několik desítek metrů výše než ostatní kontinenty.

Pangea pravděpodobně nebyla prvni superkontinent. Předpokládá se, že Pannotia se zformovala před 600 miliony let a rozpadla se před 550 miliony let, Rodinie se pak zformovala přibližně před 1 100 miliony let a rozdělila před 750 miliony let."

http://www.andulla.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Quimby

Existují litosférické desky, ty plují na roztavené hornině - magmatu. A my za kontinenty považujeme ty velké skupiny desek, které jsou nad hladinou moře. Když se tedy pohybují, pohybují a mění se také kontinenty. Hezky je to vidět například zde https://www.youtube.com/…

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Díky pohybu litosférických desek.
https://cs.wikipedia.org/…
https://cs.wikipedia.org/…
Annas,ale to vše si může tazatelka přečíst v mím odkazu,není třeby pozdě Bycha honit?

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Vsadil bych se že v tom měla prsty Yoko Ono.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí