paul1

Proč se říká „zlatý hřeb večera“?

Hledal jsem odpověď, nikde jsem nic nenašel.

Nejlepší odpověď
Kepler

Původně Zlatý hřeb, známý též jako Poslední hřeb je obřadní hřeb ze zlata o ryzosti 17,6 karátů, který prezident železničních společností Southern Pacific Railroad a Central Pacific Leland Stanford slavnostně zatloukl do pražce, aby tak propojil úseky Centrální pacifické železnice a Union Pacific Railroad do První transkontinentální železnice protínající celé Spojené státy. Stalo se tak 10. května 1869 v oblasti Promontory Summit v Utahu.
V angličtině se od té doby termín „poslední hřeb“ používá k obvykle slavnostnímu závěrečnému aktu dokončení nové železnice, zejména v případech, kdy se trať staví ze dvou různých bodů směrem k místu setkání.
V češtině se rčení zlatý hřeb obvykle používá k označení vrcholné části něčeho, např. programu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zlat%C3%BD_h%C5%99eb

Další odpovědi
Dochy

Já bych tipnul, že se to odvíjí od stavby železnic – slavnostní zatlučení posledního hřebu…

Podle
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zlat%C3%BD_h%C5%99eb
jde tedy právě o jeden hřeb, kterým byli propojeny železnice v US…

No a od té doby se to s námi veze…