hapiky

Proč se říká, že Velký třesk nebyl výbuch?

Nejlepší odpověď
Kepler

Termín „velký třesk“ se v užším smyslu používá pro označení časového bodu, kdy začalo pozorované rozpínaní vesmíru. Vybuchnout může jen hmotný předmět. Na počátku byla Sigularita – bez rozměru, bez hmoty a bez času. Vzpíná se to ubohému lidskému rozumu. Stále je to ale jen teorie, která nebyla dosud prokázána.

Další odpovědi
Edison

Vybouchnout může jen „něco“.

Kelt

Třeba proto, že výbuch je typický pro výbušniny, což jsou látky, které obsahují uhlík, dusík, síru a reagují s kyslíkem za vývinu tepla a rychle hoří, k čemu je potřeba kyslík. A v době velkého třesku nebyly ani atomy, ani sloučeniny, nebyl prostor, ve kterém by se mohl šířit výbuch. Prostor teprve vznikal. A není to koneckonců jedno. Je to stejné, jak by ses zeptal, zda prababička tvojí babičky nosila modrou nebo zelenou sukni.

orwell

Třesk nebo výbuch, obojí jsou v případě použití pro charakterizování počátku rozpínání vesmíru jen podobenství, která slouží pouze k tomu, abychom si vytvořili alespoň nějakou představu o tomto procesu. Ono se vlastně jedná o rozpínání prostoru. Vzájemné vzdalování objektů (galaxií) v něm je toho důsledkem. Názory na to se v budoucnosti mohou ještě změnit podle toho, jak se bude dál vyvíjet fyzika. Ve hře je ještě temná hmota a temná energie a s těmi si už vůbec nikdo zatím neví rady. Naproti tomu rozptylování střepin granátu při jeho výbuchu není způsobeno rozpínáním prostoru mezi nimi, čímž se tento děj podstatně liší od výše popsaného. Proto termín třesk je v případě vesmíru podle mého názoru vhodnější, než výbuch.

hapiky

Edison: Vybuchnout může jen něco a třesknout může i nic? To je srandovní úvaha.
Něco muselo být, aby to třesklo nebo bouchlo!

Edison

Je to sice tristní, ale je to tak. Má se za to, že v singularitě není ani čas, ani prostor ani hmota, ani fyzika, natož chemie… jen čistá energie. Proto je možná trefnější ten třesk, než spíše chemicko-fyzikální pojem výbuch.

Kepler

Jak může třesknout NIC sice nechápu, ale asi zde hraje roli nedostatek pojmů, je to jen substituce pro názornost v kosmologii pro laické masy. V chemickém slova smyslu jsou třaskaviny chemické látky s vysokou energiií, které způsobí výbuch výbušniny a stačí jim třeba jen elektrická jiskra (rozbušky). Tedy nic nehmotného vybuchnout nemůže, v tom má Edison pravdu.