Drap

Proč se říká, že se někomu zapalují lýtka?

Vím co to znamená, ale proč to zapalování? Nikdy jsem si nevšiml, že takto postižení by měli nějak zvláště zarudlá lýtka

Nejlepší odpověď
annas

Zapálená či zapalující se lýtka – úsloví, které se týká zvýšené sexuální žádostivosit vlivem hormonálních změn, které se objevují u dospívajících,.

Zapálit, metaforické vyjádření pro hoření – dostat se do citového pohnutí, zanícení, nadšení.

Proč lýtka? Je o eufemismus za slovo kep,. Zmínky o některých částech těla byly tabu, takže čeština si vybrala pro milostné vzplanutí jiné slovo, které zastupovalo pohlavní ústroji, lůno a nachází se výš.

Dnes je kep zastaralý výraz, který se k nám dostal z polštiny
z kiep.

Výraz se začal používat pro pojmenování hlupáka jako kepský. Dodnes na Moravě např. v lašském nářečí = špatný, hlupák apod.

CHLOUPEK, F. Knížka o češtině. Praha: Odeon, 1974.

Když se podíváme na příjmení Kepka, nezapalovaly se původnímu nositeli tohoto příjmení lýtka nějak moc často, nebo to bylo docela jinak?

D. Moldanová uvádi od slova kep (lůno), nebo lašského kep (hlupák) příjmení Kep(p), Kepka, Kepák, Kepský – vzni už v r. 1415.