Avatar uživatele
anonym

Proč se říká, že šaty dělaj človeka a ne že prachy dělaj človeka?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 3563 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Proč se tak říká?

1. Šaty – určitě toto rčení přetrvává z minulosti, když se bohatí ssvým oblečením odlišovali od chudých.

Dnes v jistém slova smyslu šaty dělají člověka. Podle oblečení můžeme odhadnout povolání atd. Důležitou roli v rámci etikety hraje oblečení při návštěv divadla, koncertu, různých společenských akcí.

Ale to je jedna stránka mince. Pod vzhledu nelze člověka posuzovat. Šaty nejsou obrazem charakteru. Ale sebedokonalejší model je j jen obalem. To, co je uvnitř, lze takto zamaskovat.. Záleží jak dlouho to potrvá, než člověka poznáme, jaký ve sktuečnosti je.

2. Prach y – řekla bych, že toto úsloví je z moderní doby,, kdy velkou roli hraje mít dost peněz., Posunuly se morální hodnoty …

Peníze pomohou mohým dostat se do jiného světa, světa bohatých a mocných. Ale je třeba se zamyslet, jak mnozí k penězům přišli. Ten, kdo má peníze, může, ale nemusí být slušný člověk, může, ale nemusí být šťastný, především tehdy, když peníze nezískal poctivě. Těší ho, že mu jiní závidí …

Je pravda, že bez peněz je život složitější, jenže mnohým na nich záleží víc než v minulosti. JAle za peníze nejde koupit štěstí, opravdové vztahy mezi lidmi.

Stejně tak elegantně oblečený jedinec může být „buran“, zastírat svou hloupost, aroganci atd. . Člověk v obyčejných šatech nás může obklopit láskou, přátelstvím, moudrostí atd.

Je důležité být sám sebou, chovat se slušně, nepřetvařovat se, dodržovat pravidla morálky, . neposuzovat jiné podle oblečení a podle množstív peněz, ale podle charakteru …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Protože žijeme v povrchní a pokrytecké společnosti, u níž šaty dělají „první dojem“ a která si ovlivnitelnost penězi nepřizná.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

šaty člověka nedělaj, Werich byl příliš v zajetí požitku, když tu hlášku zpopularizoval ..když seš hovado a v maskérně tě vystylizujou, zůstaneš hovadem, i když už to nikdo nepozná. Věšet by měli ty, kteří tě pak veřejně označej za člověka ..no ale protože tě už „nikdo“ nepozná a tudíž tě již nelze označit za hovado, viset by pak museli všichni ..takže fakt těžká odpověď na tvou otázku :o

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

„Dokavad jsme nahatý, od hlavy až po paty, nikdo neví kdo je chudý a kdo je bohatý. Podle kabátu se svět měří, lháři ve fraku každý věří, protože je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka, kdo v hadrech čeká na štěstí, ten se načeká.“ Kéž by tak pánové Werich s Voskovcem věděli, jak dokonale a doslovně vystihli problém dnešní doby, kdy jeden druhého soudí ne podle toho, co má v sobě, ale pouze na sobě… A samozřejmě to platí i o penězích. Např. v bance, jak jinak se chovají k milionáři a jak jinak k důchodci, kterému chodí na účet jen důchod. A vůbec největší omyl lidí je, že musí mít jen drahé značkové věci a co nejvíce miliard. Ale to jim štěstí nezaručí, spíše naopak. Jak by bylo na světě krásně, kdybychom chodili nazí a nebyly peníze ! 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ANGET

šaty jsou šaty tedy oblečení pro ženy … taneční šaty, večerní šaty a pod. Žena nebyla člověkem. Obelstila člověka ..... toho prvního no a pak to pokračovalo a aby se o ní a dalších jí podobným říkalo, že jsou to člověci taki to takhle vymyslela …

já vím – lidé – člověci se neodvážila používat, protože člověk je? a byl jen jeden …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Protože i bohatý buran zůstane buranem…
Ale když je dobře (přiměřeně dobře) oděn, není to – aspoň na první pohled, patrné.
😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek