Mr. Marek

Proč se říká, že má někdo na krajíčku?

Nejlepší odpověď
annas

Mít něco na krajíčku znamená, že je něco tzv. na hraně, chybí málo, třeba aby měl někdo něco na okraji (obecně kraji) očí, nezačal plakat, nepočural se či zanechal něco v kalhotách – měl na okraji vylučovacích orgánů- . Může někdo sedět na krajíčku /okraji propasti, řeky, může mít vztek na krajíčku/okraji,

Jenže hovořit třeba o lidské potřebě bylo v minulosti tabu, navíc nebylo „postižení“ vidět, kdo by se chlubil. Takže šlo o pláč, slzy na okraji očí, zpravidla jako výraz smutku, někdy štěstí či dojetí. .

Původní význam souvisí se slzami, Mít pláč, slzy na krajíčku ´nemít daleko od pláče, jen se rozplakat. Skutečný projev smutku.

Pokud jde o slzy, objevilo se hodně frazémů . krokodýlí slzy , slzy adosti, smutku, štěstí , slzy Kristovy atd.

Uvádí se i v Bibli, že slzy člověk provázejí od narození až do smrti, také Jeremiášův pláč. slzavé údolí.

Moje vyjádření ověřeno v knize Lidová rčení od J. Zaorálka . Z literatury je známé, že F. L. Čelakovský zpracoval Mudrosloví národů slovanských. Mluvilo se jen o slzách.

Další odpovědi
Kepler

Chybí málo, aby začal slzet ze smutku. Tak jako kdyby šel na samém okraji útesu.

Nassin

Třeba tehdy, když se chce někomu na velkou a jakmile dosedne, je to z něj venku a proto se tomu říká, že to měl na krajíčku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.