Mirdas

Proč se říká že lže až se mu od pusy práší ?

To že se tak říká lhářům je zřejmé, ovšem co lhaní má společné s prachem ( množství lží ? ) a jak, kde toto rčení vzniklo ?

_

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka na původ příjmení Prášil.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chtel-bych-vedet-neco-o-puvodu-prijmeni-prasil-dekuji-za-odpoved

Původ takových úsloví se nedovíme. Zřejmě podle barona Prášila, který žil kdysi dávno. Proč mu říkali Prášil? Inu proto, že mu pusa jela, jen se prášilo, ale nikdo neví, jestli bylo pravda všechno, co vypravoval.

Se slovesem prášit ve významu lhát, chlubit se, souvisí tedy příjmení Prášil Jde o slovo staročeské odvozené od podst. jména prach (prášit se – např. vytřepávat prach z nohou, později se i význam posunul, vytřepávat" prach" z pusy – prášit se od pusy, když někdo lže).

Prášit má mnoho významů, ale původní znamená, že způsobuje víření prachu,, uvádí prch (něc) do pohybu. Mohlo to být přeneseně nějak takto. Ti jedinci, kteří práší, rychle pohybují pusou, řeční, tedy rozviřují „prach“ a proudem slov působí na posluchače.

Lže, až se mu od pusy práší = velmi lže, nestydatě lže .Přibarvuje skutečnost.

Další odpovědi
mosoj

Vyděl jsi ve skutečnosti prášit prach třeba větrem ?
Doplňuji:
Řekl bych že docela věrný příměr.