Poklička

Proč se řiká že je smradu jako v Cařihradu.

Co tam mohlo smrdět nebo smrdělo. Podle čeho toto úsloví vzniklo.

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem jednou odpovídala.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/puvod-porekadla

Rčení vzniklo podle skutečnosti, protože Cařihrad je nejsmradlavějším městem světa. Cestovatelé do něj přijíždějící si již od nepaměti stěžují na velmi nepříjemný zápach, dostavující se ihned po překročení hranice města. Žádné snahy tento problém nevyřešily, nepomohlo ani marné turecké přejmenování města na Istanbul.
Našla jsem, že již v době, kdy se město nazývalo Konstantinopolis (období byzantské) návštěvníci trpěli strašným smradem. Ten přetrvával, i když osmanští Turci (2. pol. 15. st.) dobyli město a přejmenovali je na Istanbul a učinili hlavním městem osmanské říše.
Nesnesitelný zápach byl především z ryb, které se hromadily v přístavech.

Přečtěte si jedno z vysvětlení 🙂
http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Ca%C5%99ih­rad
Doplňuji:
Ještě jsem našla v diplomové práci Toponymické a etnonymické komponenty, že frazém " smradu jako v Cařihradu" se vztahoval ke skutečnému Cařihradu (zde je fixován rýmem), který – jako i jiná přístavní města v dřívějších dobách – nápadně páchl – především z ryb, které se hromadily v přístavech, jak jsem již napsala.

Další odpovědi
Alesh

Viděl 's někdy turecký záchody? 🙂

Drap

Cařihrad byl centrem obchodu s kořením a kadidlem. Od toho údajně ten název

Michal Kole

Asi v cařihradu neznali sprchový kout 🙂