annas

Proč se říká, že je někdo „ozbrojený až po zuby“?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Myslím že se to říká podle pirátů,protože byli ověšeni zbraněmi a v zubech měli nůž.Při útoku potřebovali mít volné ruce.Dnes to znamená že jsou nadmíru vyzbrojeny.

Další odpovědi
vagra

Proč právě po zuby, proč ne po krk či po uši? Toto úsloví se objevuje v 16. století.
Původ tohoto úsloví není v tom, že piráti/vojáci/ před bitvou hulákali a cenili výhrůžně zuby, ale je ho třeba hledat v knize zjevení, kde padne čtyřikrát zmínka o Kristu, který drží v zubech dvousečný meč.

Zdroj: tištěný zdroj

hanulka11

na někoho si jen tak nikdo nepřijde …je připravený na vše/ jak fyzicky tak duševně/