Avatar uživatele
Mc Merkurion

Proč se říká: Že je jeden za osumnáct,a druhý bez dvou za dvacet?

…když je to blbost? 18 <> X-2=20 > X=22 >>> přeci není stejný výsledek?Vím,že je to rčení,ale to by mělo být snadno pochopitelné,jako dvakrát měř a jednou řež…
Doplňuji:
…když od něčeho odečtu 2(bez dvou) a výsledek je 20,původní číslo muselo být 22
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-kdyz-se-o-dvou-lidech-rekne-jeden-je-za-18-a-druhy-bez-2-za-20,uživatel Alesh,má pravdu

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Nevíteto? před 3633 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je třeba uvědomit si význam a logiku rčení. Takže logickyx je správné, že rčení jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet je metafora, která vyjadřuje shodu lidských vlastností nebo činů, jedinc jsou stejní, nemají si co vyčítat, mohou si podat ruce.
--

Jenže 18 × 22 je možné, ale mění se význam tohto rčení. Čísla se nerovnají. Tím vzniká nelogičnost. Tento pohled však objevil skrytou možnost dvojího chápání, a tím logického popření původního významu.

Jakkoli je daný případ dvojího výkladu nečekaný – a pokud se podařilo zjistit, dosud i nepopsaný – nelze proti němu nic namítat. Je prostě také možný. Pokud by odpověď dvacet dva byla předmětem sázky, její autor by vyhrál i před soudem.

Našla jsem vysvětlení – Naše řeč, ročník 81 (1998), číslo 1
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7423

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Andělé Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

máte pravdu, ten slovosled je trochu šroubovanej, mělo by to správně být „… a druhý za dvacet bez dvou“.
Takových nesmyslných rčení je spousta, například se říká „na hrubý pytel hrubá záplata“, a přitom se na tomto světě mají právě svině nejlíp.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Nevím jak počítáš, ale mě vychází, že dvacet bez dvou je osmnáct.
Doplňuji:
Pro snažší pochopení si v onom rčení změn pořadí slov: Jeden je za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Matematika je přesná věda, zde záleží na znaménku a výsledky jsou jednoznačné. Prostá řeč často využívá nedokonalosti a nemusí být logicky správná.
Například Deset ptáčků po zlaťáčku, po čem je den? Odpověď po noci. Ale když to slyším, myslím tam slovo jeden, jako číslovku. Stejné je to v tomto případě.
Dvacet bez dvou a bez dvou za dvacet , má být , je to dvacet, ale dva chybí. Prostě hledat logiku ve rčení s matematickou přesností asi nejde.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
SuperTomik

Prostě, že jsou stejní. 20=20
Doplňuji:
Musíte si uvědomit, kdy toto rčení vznikalo. Takže slovo sled byl trochu jiný. V tomto případě to pak znamenalo bez dvou za dvacet jako dvě do dvaceti a druhé osmnáct.

Upravil/a: SuperTomik

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

..a taky se říká, že slepici naučíš úplně v klidu štěkat, když si ji vemeš za manželku ..a to mně nikdo nevysvětlí :o
Doplňuji:
já tam dost tápu, páč podle mě tam má bejt- jeden za nulu a druhej bez dvou za dva ..což umocní tu šikovnost, kdy maká za dva ,)

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nevíteto?

Dá se to pochopit dvěma způsoby, ale jen jedním je to původně myšleno. Myslím, že způsob, kterým si to pochopila ty je (22–2=20), protože jeden je za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet (původně to stálo 22 a bez těch dvou to máš právě teď za 20, musím odečíst 2 aby to stálo 20)
Ale původní význam je (20–2=18) jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet (stojí to 18, chci po tobě tu dvacku BEZ těch dvou korun, takže 18) 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Tak se domluvme, že to od teď budeme říkat správně. „Jeden za osumnáct, druhej taky za osumnáct.“ A je to nádherné české rčení, které neodporuje logice.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Otázka již zodpovězena : http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-kdyz-se-o-dvou-lidech-rekne-jeden-je-za-18-a-druhy-bez-2-za-20

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

marci1
na onu otázku odkazuji,v ní se ptají CO TO znamená,já se ptám,PROČ?,když to matematicky je nesmysl,přečti si celý zadání,má otázka je o něčem jiném…

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

zjentek
…včera mě to manželka taky povídala,a hned mi to i názorně předvedla,takže tomu věřím
Lamalam
nejde o snažší pochopení,jde o pochopení a smysl,pointu znám:když dám všechny do kednoho pytle,tak te nahoře(první co vytáhnu) je pravej > to smysl dává

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Odkaz nefunguje, ale samozřejmě jsem našla.

Alesh má pravdu ve sčítání, ale vzniká nelogický význam.
Navíc staročeský slovosled měl jiná pravidla, takže z hlediska obsahu je možné pochopit i bez nutného měnění slovosledu.

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

nejde mi upravit otázka,tak aspoň sem,omlouvám se za nefunkčnost,za­pomněl jsem ověřit
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-kdyz-se-o-dvou-lidech-rekne-jeden-je-za-18-a-druhy-bez-2-za-20

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nic se neděje. 🙂

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Zjentek – zřejmě nejsi ženatý…
;-D

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

…než jsem mu odpověděl,tak jsi to řekl za mne

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Kdysi jsem to řešila ve škole se studenty. Zastaralý slovosled je zmátl. Ale matematicky jsou dvě možnosti, jenže logika rčení jde pryč.

Nedávno jsem na to narazila v časopise Naše řeč, takže se mně to zrovna dnes hodilo.

před 3633 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek