Kepler

Proč se říká „zde rozbijeme hlavní stan“?

Stan se přece staví, což je pravý opak rozbíjení…

Nejlepší odpověď
marci1

Sloveso rozbít má – vedle běžně užívaných významů ‚zničit, opotřebováním poškodit, zmařit, pádem zbavit celistvosti‘ apod. – v poněkud knižních ustálených spojeních rozbít tábor, rozbít stan též význam ‚vystavět, postavit, zřídit‘: Respekt před kordony policistů donutil včera technaře připravené tady rozbít tábor stáhnout se do sousedních vesnic. U jezera rozbily stany tisíce turistů. 🙂
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=101#­nadpis10

Další odpovědi
annas

V odkazu marci1 je jen význam slovesa rozbít, ale není uvedený původ.
Ten je v odkazu na stejnou otázku v archivu – vložil Klaproth.

Důležitá je předpona roz-. To jsem zmínila, ale ještě jsem našla další možné vysvětlení.

Praslovanské orz- (došlo k přesmyku na roz-) – příbuzné je chetické arha, ven, pryč, arhaja odděleně, extra, kromě, mimo řadu atd.

Takže když rozbili bojovníci původně l své ležení,tábořiště, , , tak jej rozložili mimo přímé bojiště.

Teď se dívám, že jsem nějakým způsobem nepřevzala ze svého konceptu, (psala jsem to), že doplnění je z Machkova Etymologického slovníku.

cochee

No na to si schválně počkám, jestli něco najde annas. To by mě samotného zajímalo. Za mě teorie, že stan se staví tak, že se do země zabíjejí stanové kolíky a aby bylo plátno stanu napnuté, tak se musí kolíky roztahovat dál od sebe – čili se rozbíjejí, zde má předpona roz- podobný význam jako ve slově rozprostřít nebo roztáhnout, nikoliv rozbít jakože zničit.

zbyndo: to jsi špatně pochopil, resp. z textu dotazu to není jasné, ale jde o poněkud archaickou frázi a kdo ji nezná z literatury, tak dopadne jako ty, samozřejmě tě omlouvá, že jsi Slovák. „Rozbít stan“ – tím není tímto vyjádřením myšleno stan nepřítele, ale svůj vlastní stan 🙂 proto tvoje teorie není aplikovatelná 🙂

Klaproth

Už to tady bylo: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/odkud-vzniklo-souslovi-rozbit-stan

Kelt

Asi se připravovali k boji, takže tam byl hlavní velitel a jak tak mluvili o boji, tak to neměli moc času a řekli místo "zde rozestavíme ale rozbijeme Je to kratší o slabiku.. Nevím. Tipuji.

zbyndo

Keď sa ma zlikvidovať nejaká rozsiahla skupina, ničiť postupne ich členov nie je účinné, vždy je niekto najvyššie,toho treba zasiahnuť,teda rozbiť hlavný stan…moja subjektívna úvaha

aliendrone

No, protože jsme ČEŠI. Nevidím důvod, proč by si naše armáda nemohla rozbíjet hlavní stan (sotva se zmůže na něco jiného). ;) Víš ty vůbec proč jsou české tanky vybaveny zpětnými zrcátky? Aby řidič viděl, co se děje na bojišti. ;) :D :D

annas

Ad Chochee,

děkuji. Už jsem vysvětlovala, že důležitá je předpona roz-,,. V odkazu marci1 je jen obecně starý význam.