MacChill

Proč se říká začít od píky? Ve významu začít od znova, od nuly.

Nejlepší odpověď
annas

Píka – dlouhé pěší kopí používané v 16. a 17. století. Jeho délka byla až 6 m a bylo opatřeno na opačném konci bodcem umožňujícím zaražení kopí do země. Jednotky bojující touto zbraní se nazývali pikenýři. Pikenýři byli považováni za velmi nízkou třídu vojska, neboť výzbroj si většinou voják opatřoval sám a píka byla relativně nejlevnější. Kdo tedy ve vojsku začal svou kariéru nejníže, bojoval s píkou. Až si vysloužil prostředky na dražší zbraň a vyšší zařazení, tak v kariéře postupoval. Kdo „začal od píky“, začal de facto od nuly.

Net

Ad Drap, píka nebyla krátká zbraň, ale dlouhá dřevcová zbraň, zaváděná do armád od 15. století. Ve 14. století měli Švýcaři mnoho nepříjemných zážitků z bitev, kdy svými kratšími halapartnami a sekerami nedosáhli na rakouské jezdce, vyzbrojené kopími. Začali tedy užívat zbraně s dlouhým ratištěm (5,5m) a prakticky tak oživili zapomenuté makedonské kopí. Naježená hradba těchto zbraní byla ideální k odražení útočící jízdy. V ruko pikenýrů mělo dlouhé kopí za úkol chránit čtverce mušketýrů před jezdectvem v okamžiku nabíjení. Pěchotní píka byla významnou zbraní až do konce 17. století, kdy byla nahrazena kombinací muškety a bodáku.
http://zoldaci­.lakris.cz/zbra­ne.html

Další odpovědi
Drap

Pochází to snad někdy ze středověku, z armád.Každý nový voják když narukoval měl nejdříve píku – krátkou bodnou zbraň. Podle toho jak byl dobrý mohl postupovat v hierarchii tehdejších vojsk. Takže začínal vlastně uplně od začátku, z ničeho.
Ze stejné doby je snad i rčení : Každý voják má v torně maršálskou / někdy se užívá i generálskou / hůl.
Význam je takový že od ničeho se dá pílí ,snažením, odvahou a umem dosáhnout i těch nejvyšších met.
Doplňuji:
Díky Anns. Dodnes jsem žil v domění že se jednalo o úzkou delší dýku. Nevím kde jsem to vzal.Tvé vysvětlení je i logičtější. Zbraně nejsou moje silná stránka, víceméně jsem skončil u luku.