motlajs

Proč se říká „vybodnout se“?

Etymologie a historije fráze „vybodnout se“.

Nebo je základ „bod“?
Je to odvozené od „bodnout“?
Bylo něco specifického, co bylo nabodnuté, a když se to vybodlo, tak se odstranilo ze „sféry zájmu“?

Nejlepší odpověď
annas

„Vyboudnout se“ je je přenesený význam od" vybodnout = bodnutím (ve význ. 1) odstranit, zničit; vypíchnout. 2. vyvolat, vynutit, povzbudit:"

Přenesením významu vznikl význam nespisovný, dokonce je považovaný za obhroublý:

" Vybodnout se (na koho, co) přestat se někým, něčím zabývat; vykašlat se na všechny, na všechno, na všechno. ."

PSJC – kolektiv.

Takže „když se na něco vybodnu“ tak něco neudělám, třeba svou nečinností to zničím, nebo naopak někoho povzbudím k další činnosti.. Kdo a kdy vymyslel, se těžko dovíme.