bolak

Proč se říká „To si odskáčeš!“ ?

Jak to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

U jednoho z významů slovesa odskákat je uvedeno: co, zač jak. Dnes význam
(hovor. expr.) nést následky svého provinění.

Kottův slovník uvádí toto: Ten to zle odskákal; Ten za to zle odskákal = (abbüssen = odpykat trest, odčinit vinu).

Původ tohoto frazému nelze zjistit ani ve frazeologickém slovníku

V argotu se biřicovi říká skokan, takže úvaha. Biřici tloukli důtkami (i přitom se mohli všelijak pohybovat) neposlušné, odsouzené jedince. Ti před ranami uhýbali, všelijak se kroutili, poskakovali. Když byl někdo vinen a byl odouzený k několika ranám, tak si to „odskákal“. Později frazém zevšeobecnil.

Další odpovědi
nonnel

A proč se říká „To si vypiješ“?