Kelt

Proč se říká sprostý vrah, když …?

Proč se říká sprostý vrah, když sprostý, znamená ten, kdo mluví sprostě, používá neslušné výrazy? Ve slovenštině znamená sprostý něco jako hloupý, nevzdělaný. Ale označení sprostý vrah? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Příd. jméno sprostý má několik významů.

"Původněí Stč. ‘prostý, hloupý, jednoduchý, neumělý, špatný’ (tak ještě u Jg i v literatuře v podstatě celého19.st.).Dnešn ízúžený význam je tedy dosti nový – vulgární, ale ui jako nečestný, hrubý, nevychovaný.

J.- Rejzek: Etymologický slovník

Zastaralé výrazy nářeční – sprostý – skromný, bez ozdob apod. Užívá se i v hanáčtině.

Význam sprostý zldoěje určitě překvapí.

Jedním z významů ´při odsuzováni, hodnocení vraha, zloděje = opravdový, skutečný. Expresívně a lidově – surový, hrubý, brutální.

Je to přece sprostý = skutečný zloděj.

V. Machek: Etymologický slovník

Takže podle oblastí se může různit.

Další odpovědi
Lamalam

Slovo „sprostý“ má více významů, mj. to zamená i „brutální“ nebo „surový“.

Zdroj: http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?heslo=spros­t%C3%BD&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

ivzez

Sprosté jednání/chování
neobnáší jen používání vulgarismů.

anonym

Prostě,že tu vraždu asi spáchal obzvlášť hrubým způsobem.
Prostě sprostě.

anonym

Jugur – A co děti, těch vám líto není?