Avatar uživatele
annas

Proč se říká silný jako Frištenský?

Čím se muž s antickou postavou proslavil?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? panenka, vagra, iceT, hanulka11 před 4759 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Děda Louda

Gustav Frištenský
slavný profesionální zápasník

se narodil 18.5. 1879 v obci Kamhajku ( dnes část obce Křečhoř ) u Kolína. Vyučil se řezníkem. V brněnském atletickém spolku Hellas získal základy v řeckořímském zápasu. Záhy začal vítězit na turnajích. Roku 1900 se stal mistrem Čech v hodu diskem, v roce 1901 mistrem Moravy v řeckořímském zápasu, o rok později zvítězil na mistrovství Rakouska, v roce 1903 vybojoval zlatou medaili na amatérském mistrovství Evropy v Rotterdamu, když v turnaji porazil mistra Německa i mistra Dánska. Za pět let amatérské kariéry vybojoval na 2000 zápasů a ani jednou neprohrál. Dále již následovala činnost na profesionální dráze. S Litovlí je spjat od roku 1909, kdy se tu oženil s dcerou prvního sládka litovelského pivovaru Miroslavou Eldnerovou. V roce 1911 absolvoval turné po Jižní Americe, v roce 1913 po USA, kde si svými výkony získal přízeň amerického publika. V roce 1919 reprezentoval naši vlast na Sportovních hrách spojeneckých armád v Paříži. Na trůn profesionálního mistra Evropy nastoupil ve svých padesáti letech – v roce 1929. Jako profesionál slavil na 10 000 vítězství. Zápasil 40 let, vítězil ještě po své padesátce. Jeho atletická postava lákala i filmové tvůrce. Proslavil se zejména v titulní roli ve filmu Pražský kat. V období okupace byl pro finanční podporu poskytnutou rodinám postiženým nacistickou perzekucí vězněn. I po válce ještě exhibičně zápasil. Titul zasloužilého mistra sportu obdržel v roce 1956. Zemřel v Litovli 6. 5. 1957.

Jeho životu je věnována nedávno vydaná monografie Břetislava Dytricha S pozdravem síle zdar Gustav Frištenský. Pamětní bronzová deska na vilce v Litovli v ulici Frištenského, kde mistr žil od roku 1909 až do své smrtí, byla nákladem rodiny Frištenských zasazena v roce 1986.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Profesionál v řeckořímském zápase?Musel mít opravdu sílu…Co si pamatuju,tak své peníze rozdělil vdovám po četníkách.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

byl za Rakouska-Uherska a první republiky českým zápasníkem v řeckořímském zápase.

když jsem byla malá jsme zpívali… Frištenský to je něco pro ženský ,asi ho milovaly nebo on je

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vagra

Protože o něm už bylo řečeno snad všechno,dovolím si připsat pár veršů.
Do školky jsem se měl naučit básničku a můj děda mě naučil asi před šedesáti léty, tuto :
Jistý Gustav Frištenský,
z okna skákal na ženský.
Jednou skočil na ženskou,
udělal z ní Frištenskou.
Pamatuji si ji dodnes a paní učitelce na výhrady prý odpověděl, že nemá smysl pro avantgardní poezii.:-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kerberus

Dědo Loudo, děkuji, ale postrádám odkaz.

před 4759 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek