annas

Proč se říká silný jako Frištenský?

Čím se muž s antickou postavou proslavil?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Gustav Frištenský
slavný profesionální zápasník

se narodil 18.5. 1879 v obci Kamhajku ( dnes část obce Křečhoř ) u Kolína. Vyučil se řezníkem. V brněnském atletickém spolku Hellas získal základy v řeckořímském zápasu. Záhy začal vítězit na turnajích. Roku 1900 se stal mistrem Čech v hodu diskem, v roce 1901 mistrem Moravy v řeckořímském zápasu, o rok později zvítězil na mistrovství Rakouska, v roce 1903 vybojoval zlatou medaili na amatérském mistrovství Evropy v Rotterdamu, když v turnaji porazil mistra Německa i mistra Dánska. Za pět let amatérské kariéry vybojoval na 2000 zápasů a ani jednou neprohrál. Dále již následovala činnost na profesionální dráze. S Litovlí je spjat od roku 1909, kdy se tu oženil s dcerou prvního sládka litovelského pivovaru Miroslavou Eldnerovou. V roce 1911 absolvoval turné po Jižní Americe, v roce 1913 po USA, kde si svými výkony získal přízeň amerického publika. V roce 1919 reprezentoval naši vlast na Sportovních hrách spojeneckých armád v Paříži. Na trůn profesionálního mistra Evropy nastoupil ve svých padesáti letech – v roce 1929. Jako profesionál slavil na 10 000 vítězství. Zápasil 40 let, vítězil ještě po své padesátce. Jeho atletická postava lákala i filmové tvůrce. Proslavil se zejména v titulní roli ve filmu Pražský kat. V období okupace byl pro finanční podporu poskytnutou rodinám postiženým nacistickou perzekucí vězněn. I po válce ještě exhibičně zápasil. Titul zasloužilého mistra sportu obdržel v roce 1956. Zemřel v Litovli 6. 5. 1957.

Jeho životu je věnována nedávno vydaná monografie Břetislava Dytricha S pozdravem síle zdar Gustav Frištenský. Pamětní bronzová deska na vilce v Litovli v ulici Frištenského, kde mistr žil od roku 1909 až do své smrtí, byla nákladem rodiny Frištenských zasazena v roce 1986.

Další odpovědi
iceT

Profesionál v řeckořímském zápase?Musel mít opravdu sílu…Co si pamatuju,tak své peníze rozdělil vdovám po četníkách.

hanulka11

byl za Rakouska-Uherska a první republiky českým zápasníkem v řeckořímském zápase.

když jsem byla malá jsme zpívali… Frištenský to je něco pro ženský ,asi ho milovaly nebo on je

vagra

Protože o něm už bylo řečeno snad všechno,dovolím si připsat pár veršů.
Do školky jsem se měl naučit básničku a můj děda mě naučil asi před šedesáti léty, tuto :
Jistý Gustav Frištenský,
z okna skákal na ženský.
Jednou skočil na ženskou,
udělal z ní Frištenskou.
Pamatuji si ji dodnes a paní učitelce na výhrady prý odpověděl, že nemá smysl pro avantgardní poezii.:-)

Kerberus

Dědo Loudo, děkuji, ale postrádám odkaz.