Kepler

Proč se říká „pije jako duha“?

Copak duha něco pije? Spíš by to sedělo na sluníčko. To vysuší velkou louži dřív, než já pouhý galon rulandy.

https://pixaba­y.com/cs/photos/mra­ky-duha-louka-barevn%C3%A9-venkov-1834809/

Nejlepší odpověď
annas

"Takže jak je to se vznikem slova duha?

Vezměme to od duhy. Je to výraz všeslovanský, v polštině je slovo dęga, v ruštině dugá, v srbštině a chorvatštině dúga a tak dále. Pozoruhodné je, že v některých slovanských jazycích se tímto slovem označuje jen onen barevný oblouk vznikající, když současně prší a svítí slunce, v jiných však toto slovo má pouze význam „část koňského postroje ve tvaru oblouku“, eventuálně „část stěny sudu“. Společným abych tak řekl jmenovatelem všech různých slovanských významů slova, které v češtině zní duha, je oblouk, něco klenutého. Atmosférická duha se asi jmenuje podle té části koňského postroje ve tvaru oblouku. Dál do minulosti odborníci jít neumějí.

Jen bych ještě dodal, že rčení pije jako duha pochází z dávné představy, že nebeská duha svými konci ze země nasává, pije vodu" atd.

https://regina­.rozhlas.cz/du­ha-7369691