Complex

Proč se říká „opilý pod obraz“?

Nejlepší odpověď
annas

Tvrzení vyjadřuje druh opilosti – podobně opít se do němoty. atd.

Ale domnívám se, že by měl dotyčný pamatovat na to, že ubližuje svému zdraví. Neplatí jen pro zdraví.

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich

ww.epochtimes­.cz/2013020220720/Ci­tat-tydne-Jan-Werich-kdyz-uz-clovek-jednou-je.html

Být opilý pod obraz – jde o frázi vytvořenou podle Bible. Je tedy nutné nechovat se tak, že člověk ztratí svou pravou tvář.

Opilcova tvář se jen ten vlastní podobá, je „pravá“ jen na pohled stejně jako obraz. Ne každá změna v obrazu je žádoucí. Člověk v opilosti změní nejen rysy tváře, ale i chování.

"Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil. uvádí se v bibli. .
http://www.bi­blenet.cz/app/b?bo­ok=Gen&no=1

Podle těchto slovo o stvoření světa nen opilec obrazem Boha, ale klesl mnohem a mnohem níž, je tedy nejen pod úrovní Boha, ale i slušného člověka.

Další odpovědi
Kepler

Tipl bych, že je zhulákaný tak, že vůbec není podobný svému normálnímu zjevu. Všimni si jak vypadají prezidenti v ideálním stavu na oficiálních portrétech. Normálně mívají kůži do zelena a pytlíky pod očima jako žebrácká torna.

Matthew

Člověk, o němž řekneme, že je pod obraz, je velmi opilý, zpitý do němoty, chová se odpudivě, nechutně, nedůstojně. Toto rčení je vlastně protikladem biblické představy o člověku jako obrazu Božím. Být stvořen obrazu Božímu znamená představovat obecné ctnosti, dobrotu, pokoru, slušnost atd., resp. žít v duchu těchto ctností. Pokud se někdo vinou nezřízeného pití a odpudivého chování vyvolaného právě vlivem pití výrazně vzdálí této představě o obrazu Božím, říká se, že je pod obraz.

https://www.chru­dimka.cz/co-se-jen-tak-ika-qbyt-pod-obrazq