paul1

Proč se říká „olížeš si všechny prsty“, když jíme příborem?

V některých krajinách se dodnes jí rukama, u nás Je to pozůstatek doby minulé, nebo to má jiný význam? Používá se to jen při dobré krmi?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nejsem si jist, jestli existuje nějaké rčení přesně tohohle znění, ale hned jsem si vybavil jak dojídám skvěle okořeněné grilované kuřátko a pak ty prsty opravdu olizuju..... Mňam. Takže já bych ten smysl v tom viděl.

Další odpovědi
elkon

Tuhle větu neznám a to už chodím po světě dost dlouho.

Justin1

Nevím o tom, že by se tohle říkalo, spíš se třeba říká: „Budeš se olizovat až za ušima.“ Význam bych viděl v tom, že když nám něco moc chutnalo a už jsme to snědli, olizováním se snažíme si ten chuťový zážitek ještě o kousek prodloužit.

Kepler

Etiketa dovoluje, že se i u nás některá jídla mohou jíst rukama. To rčení jsem sice neslyšel. ale není to náhodou tak, že když jíme příborem, tak nám zůstanou prsty čisté, jako bychom si je olízali? Nevím, jenom moje domněnka.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

Občas se to používá, hlavně v názvu receptů, např.:
https://www.e­zy.cz/masopus­tni-koblihypo-kterych-si-oblizete-vsechny-prsty-lepsi-jste-nejedli/2020/02/­26/8/