Kepler

Proč se říká OKO – DO DUŠE OKNO?

Přece když se důkladně zakoukáme do oka krásné dívky, uvidíme co? Správně – POZADÍ! (neboli pr…). No totok!

https://pixaba­y.com/cs/photos/o­ko-kl%C3%AD%C4%8D-ru%C4%8Dn%C3%AD-otev%C5%99en%C3%A9-oko-2005661/

Nejlepší odpověď
annas

Jde o starou moudrost.

„Přísloví vyjadřuje zkušenost, podle níž pohled do očí může vypovědět hodně o psychickékm rozpoložení či charakteru člověka.“

https://austria-forum.org/af/Wis­senssammlungen/Sprichw%­C3%B6rter/Oko%20je%20do­%20du%C5%A1e%20ok­no

Oči jsou zpravidla tím prvním co , vidíme při setkání s člověkem. Někdo nevydrží pohled, sklopí je, říká se, že je neupřímný, jiný má šibalský pohled , další že si hned padnou do oka.

Podle barvy očí již v dávné minulosti lidé určovali charakter, chování jedinců, přirovnávali je kle zvířatům či květinám atpod.

Proto se oko stalo objektem mnohých přirovnání, přísloví,. a to z přeneseného významu.

Kočičí oči, modré oči jako pomněnka. atd.

Další odpovědi
Ambrosios

Protože oči toho mohou vypovědět o člověku mnoho. A né barvou, ale spíš pohledem – např. přísným, sebevědomým, ctižádostivým nebo naopak mírným, smutným/sklíčeným. Taky se dají poznat jiné vlastnosti jako dobrota, zlomyslnost nebo lakota.

Při pohledu do očí někdy můžeme poznat, že člověk toho už hodně prožil, vytrpěl.

Má jiskru v očích (něco v něm je). – I to se pozná v očích.

Člověk často reaguje očima a kdyžbedlivě pozorujeme při různých situací dost nám to o něm prozradí.

Podle vzhledu člověka se toho o něm nedovíme, kdežto s jeho kvalitami a osobností bývá spojována duše a právě oči jsou tím jiskrným a dokonalým orgánem, díky kterému můžeme nahlédnout za oponu (do jeho charakteru).

Oči jsou podle některých básníku a filosofů zprostředkovatelem mezi tělem a duší, existují pro obě formy. Z básnického hlediska díky tomu, že září, jsou nádherné a vzájemný pohled do očí mezi dvěma lidmi můžeme být magický, propojující.

zjentek

No a co sis myslel, že má dívka v duši jinýho? Takže vzato kolem a kolem sis vlastně i odpověděl.

Frontinus

Zrak jako poměrně zranitelný a přitom životně důležitý smysl byl spjat s celou řadou rituálů, mýtů a pověr. Například věštec býval zpravidla slepý, oslepení bylo trest krutější než poprava,…

Mimochodem, při pohledu do lidského oka není oční pozadí vidět. Sítnice je bohatě pigmentovaná (zajišťuje to ostřejší vidění), takže foton, který proletí zorničkou, je absorbován. Zornička je tak poměrně dobrý model absolutně černého tělesa.

aliendrone

Protože oční kontakt a mimika jsou klíčovými (nikoliv jedinými) prvky nonverbální komunikace. Nejde o žádné mýty či pověry, jak se domnívá Frontius, je to REÁLNÁ a v praxi fungující technika, kterou se dá i naučit využívat. Dnes jsem dokonce přesvědčen, že obvykle mnohem více než na tom CO povídáš, záleží na JAK to povídáš. :)

Frontius>>> Coby diabetik chodím na pravidelné kontroly očního pozadí, to mi tedy řekni CO oftalmolog s tím oftalmoskopem v mém oku vidí, když tam „nic nevidí“ (dobrý model absolutně černého tělesa) ?

Kepler

Frontius: napsal jsem DŮKLADNĚ se podívat. Oftalmolog si posvítí, oftalmolog vidí.

aliendrone

Áááá, nosím dříví do lesa – NJN, to bys nebyl ani Kepler, abys mi nehodil hrstičku písku do ložisek a předběhl mou připomínku, že? Nu pagadí! ;) :D :D

Kepler

Jééé, to mám radost! Skřípou ta ložiska hodně?