ReHu

Proč se říká o tvrdém alkoholu, že píše? Kde se to vzalo? Dík.

Nejlepší odpověď
annas

Ke všem tvrzením se nedá doložit, kdy vznikla. Najednou se objevila a jsou.
Určitě jde o přenesený význam slovesa psát – když někdo píše, zanechává stopu.

Dá-li si někdo tvrdý alkohol (většinou slýchávám při ochutnávání slivovice), zanechá alkohol stopu, tedy se chuť zapáíše třeba na jazyk, do chuťových pohárků. Je to ocenění stejně jako u písma. To bylo důležité třeba při zápisu do kronik a matrik.