Dr. Darko

Proč se říká o blondýnách, že jsou pitomé a neříká se to třeba o brunetách? Čím se to tak profláklo?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít archív, dověděl jste se i historii toho, jak vtipy vznikly.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=hloup%C3%A9%20bl­ond%C3%BDny%20

Je možné najít podrobné vysvětlení na stránce Ptejte se knihovny

"vtipy o blondýnkách patří k široké skupině vtipů, jejichž humor a popularita se zakládají na reprodukci stereotypů o konkrétní, jasně vymezené skupině lidí. Badatelé lidového humoru používají pro tento druh žertů ne zcela přesný termín „ethnic jokes“, jenž vznikl ve Spojených státech. atd.

Samotné vtipy o blondýnkách se do českého (i šíř evropského) prostoru dostaly prostřednictvím americké populární kultury. Ve Spojených státech se humor o blondýnkách začal vyvíjet v první polovině 20. století.

Jeho kořeny jsou ovšem starší a pramení v rozšířeném stereotypu „hloupé blondýnky“, který má evropský původ. Autoři publikace Encyclopedia of Hair : A Cultural History dávají jeho vznik do souvislosti s osobou Rosalie Duthe – proslulé francouzské kurtizány, jejíž pověst se zakládala na tom, že byla velmi krásná, ale poněkud málo inteligentní a neschopná vést konverzaci na úrovni."

Jsou uvedena další jména.

"Zvláštní pozornost věnovanou světlovlasým ženám v průběhu staletí se dá vysvětlovat i čistě biologickými důvody – dědění této barvy vlasů je geneticky znevýhodněno, a tak v mnohých oblastech světa je tato vlastnost považována za menšinovou.

Blondýnky tedy dlouhou dobu vzbuzovaly větší zájem i jen kvůli vzácnému vzhledu a jejich neotřelé barvě vlasů se přikládal větší význam, než tomu je v případě hnědovlásek či brunetek. Zároveň kvůli statisticky menší pravděpodobnosti výskytu této barvy u dospělé ženy (mnoha blonďatým lidem jejich vlasy v průběhu dospívání značně tmavnou) se poměrně často počítalo s tím, že dáma s takovými vlasy nedospěla k jejich barvě přirozeným způsobem, nýbrž prostřednictvím zvláštní kosmetické péče. V dobách, kdy kosmetické úpravy vzhledu nebyly zdaleka tak běžnou záležitostí, jako je tomu dnes, jistě byla žena s barvenými vlasy vystavena riziku negativního hodnocení společností – což tvořilo úrodnou půdu pro vznik rozmanitých nelichotivých stereotypů."

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/jak-kdy-kdo-zacal-s-vtipy-o-blondynkach-a-proc-zrovna-oi-nich

--
Rovněž anglický zdroj vysvětluje původ těchto vtipů.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Blonde_ste­reotypehttps://big­think.com/ide­afeed/a-history-of-blonde-jokes

První hloupá blondýna byla pravděpodobně fiktivní postava Lorelei Lee, protagonistka románu Gentlemen Prefer Blondes Anita Loos z roku 1925, později upraveného do dvou filmů a muzikálu Broadway. Placená společnice bohatých ženatých mužů, „Lorelei je možná více povrchní než hloupá, ale je to druh dívky, která se pomocí jejího vzhledu dostane dopředu. Zejména poté, co Marilyn Monroe vylíčila Lorelei ve verzi celovečerního filmu z roku 1953, představa, že blondýnky jsou zábavné a milující, ale …

Více se dovíte v odkazu

https://bigthin­k.com/ideafeed/a-history-of-blonde-jokes

Další odpovědi
Kepler

Je o takový humoristický folklór. Možná to vzniklo tím, že se brunetky začaly odbarvovat na blond (včetně Cikorek), aby vypadaly jako Brigitte Bardot, nebo Marylin Monroe. Již sama ta snaha hovoří o poněkud nižším IQ. ☻

marci1

Studie složená z deseti tisíc mužů a žen ukázala, že: Průměrné IQ blondýny je 103, brunety 102, rusovlásky 101, černovlásky „jen“ 100.
Největší vliv na inteligenci mají vzdělání a sociální prostředí, z něhož každý pocházíme. Studie také ukázala, že blonďaté ženy, které se studie zúčastnily, vyrostly v domácnostech, kde se hodně četlo. Více na: https://www.da­ma.cz/clanek/pot­vrzeno-blondynky-nejsou-hloupe-jen-maji-vetsi-vyhody
A také se říká, že vtipy o „hloupých“ blondýnkách si vymýšlí brunetky. 🙂

aliendrone

Já si nemyslím, že jde čistě o folklór, moje životní zkušenosti opravdu potvrzují, že „bloncky“ jsou OBVYKLE (nikoliv vždy!) řekněme jednodušší. Navíc Kepler má s tím odbarvováním HODNĚ pravdy, potkat pravou blondýnu je spíš vyjímečná záležitost, naprostá většina blondýn jsou peroxidového typu.

Ještě jeden postřeh – zpravidla platí, že čím více peroxidu, tím méně mozku. Ale jak říkám, jde o čistě moji vlastní individuální zkušenost, nelze to brát jako objektivní fakt, sám znám vyjímky i z tohoto pravidla. povšechně to ale PLATÍ! :)

marci1>>> Nebudeme řešit validitu statistik z nějakého časáku „pro ženy“, ale přeci jen…, cituji: „Studie složená z deseti tisíc MUŽŮ a žen ukázala…“ konec citace HODNĚ vypovídá o IQ blonďatých ŽEN! ;) :D :D

Inu >>> https://media­.loupak.fun/sou­bory/obrazky_n/_vlas­tni/3_2015/f9172865da6a1­3ce94ae913b64c4985­a.jpg ;) :)

Kelt

Podle mne jsou vtipy dělené do kategorií a předpokládá se nějaká pointa podle té kategorie. Jsou vtipy o škole, o cizincích a tedy i o blondýnkách. Reálný základ bych v tom nehledal.

DoTazatel

Protože brunety jsou lepší.

agentpv

Údajně to po té „Studii složené z deseti tisíc mužů a žen“ začaly vymýšlet černovlásky, aby si kompenzovaly to nejnižší IQ