Proč se říká neslaný – nemastný

Nejlepší odpověď
bolak

Jó, lidi často přirovnávaj ke žrádlu, protože žereme furt a žere každej, tak se ta myslenka líp stráví…

byla to polívčička, syrové drama, nemělo to šťávu, taková limonáda, slabý odvárek

nemastné-neslané je prostě bez chuti, nijaké, ničím nezajímavé (něco tomu chybí)

annas

Třeba pro příště. Doplním původ vzniku tohoto frazému, jehož význam bolák vysvětlil.

Původní význam souvisí s postní dobou, když se vařila hrachová kaše bez omastku.

Později výsměch: " Smrdíť ty duše [sedláci] nemastným zelím a kyselým mlékem. Jir. Sedávají u karet aneb ubíjejí drahý čas nemastným a neslaným klábosením obsahově nicotným, nijakým. Kosm.

Jakousi neslanou, nemastnou větu uhnětl na rychlo. Vrba.

Do života byl neslaný, nemastný lhostejný, netečný. Rais.

Příd. jméno neslaný mělo i další význam: o člověku, který je tupý, omezený, hloupý.

Spojením obou výrazů vznikl dnešní význam – vysvětlení v textu.

Staročeský slovník a vl. v.